Skip to main content

Trasa rowerowa im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębskiego

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Serwis informacyjny Gminy Brok
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Ostrów Mazowiecka - Brok

Ostrów Mazowiecka - Stara Grabownica - Nowa Grabownica - Brok

Trasa powstała dzięki współpracy
Gminy Brok
Gminy Ostrów Mazowiecka
Miasta Ostrów Mazowiecka
Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka

Opis trasy

Trasa rowerowa im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego rozpoczyna się przy stawie miejskim w Ostrowi Mazowieckiej. Dalej prowadzi wzdłuż ulicy Warszawskiej, przy kapliczce upamiętniającej ostrowskich powstańców styczniowych, skręca w ulicę 63 Roku. Jadąc ul 63 Roku wyjeżdżamy z Ostrowi i dojeżdżamy do Starej Grabownicy. Przy wyjeździe ze Starej Grabownicy
usytuowane jest miejsce postoju wyposażone w stół, ławki, kosze na śmieci i tablice informacyjne. Dalej udajemy się drogą przez las do Nowej Grabownicy. Przy wyjeździe ze wsi przejeżdżamy koło Leśniczówki Antonowo.

Wjeżdżamy w sosnowe lasy będące pozostałością po prastarej Puszczy Białej. Jadąc oznaczoną trasą docieramy do kolejnego miejsca postoju, usytuowanego przy skrzyżowaniu naszej ścieżki rowerowej z „Drogą Antonowską”. Dalej trasa prowadzi nas do Broku. Po drodze przejeżdżamy przez wilgotne olesy. Następne miejsce postoju usytuowane jest w okolicy Łysych Gór. Łyse Góry to zalesione wydmy. Tam gdzie zachodzi erozja gleby możemy zobaczyć odsłonięte malowniczo korzenie drzew. Dalej trasa prowadzi wśród pól w okolice ruin Zamku Biskupów Płockich w Broku. Przy wyjeździe na drogę wojewódzką z Małkini do Broku prosimy zachować szczególną ostrożność. Trasa kończy się na brokowskiej nadbużańskiej plaży.

Co warto zobaczyć na trasie rowerowej im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego?


Miasto i Gmina Ostrów. Miasto jest atrakcyjnie usytuowane wśród lasów Puszczy Białej, przy trasie turystycznej Warszawa Giżycko. Najciekawsze
obiekty w mieście to neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP, neobarokowy ratusz miejski, Liceum Ogólnokształcące, Bank Spółdzielczy, na terenie gminy natomiast na uwagę zasługuje głównie zespół koszarowy w Komorowie wraz z pomnikami batalistycznymi.

Lasy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka
Trasa rowerowa prowadzi przez sosnowe bory stanowiące pozostałość Puszczy Białej z różnogatunkowym podszytem. Bogactwo flory i fauny oraz występowanie chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt świadczy o walorach przyrodniczych ostrowskich lasów. Gospodarzami okolicznych lasów są leśnicy, którzy zapewniają ochronę lasów, trwałość ich użytkowania i zrównoważone wykorzystanie wszystkich funkcji lasu.

Brok
Miasto jest malowniczo położone nad Bugiem, wśród łąk będących ostoją wielu gatunków ptactwa wodnego. Największymi atrakcjami architektonicznymi tej miejscowości jest XVI wieczny kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła i
pozostałości Zamku Biskupów Płockich. Tutaj również znajduje się obelisk upamiętniający profesora Jastrzębowskiego. Brok jest miejscowością turystyczną z wieloletnimi tradycjami.

Trasa Rowerowa im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego powstała w 2005 roku dzięki współpracy Gminy Brok, Gminy Ostrów Mazowiecka, Miasta Ostrów Mazowiecka i Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka aby uczcić postać założyciela pierwszej szkoły leśnej na ziemiach polskich, wybitnego przyrodnika i ergonomisty.


Wojciech Bogumił Jastrzębowski w latach 60 XIX wieku, w Feliksowie koło Broku utworzył Zakład Praktyki Leśnej, pierwszą instytucję doskonalenia zawodowego dla leśników. Nie była to szkoła zawodowa w dzisiejszym rozumieniu, lecz nowatorski ośrodek doświadczalny wykorzystywany do wszechstronnego kształcenia leśników. Niestety żywot Zakładu w Feliksowie był krótki. Szkoła została rozwiązana po Powstaniu Styczniowym, za patriotyczną postawę jej uczniów. Również dzięki profesorowi Jastrzębowskiemu Łyse Góry nie są dzisiaj jałowym pustkowiem, lecz sosnowym lasem.

TURYSTO! LEŚNICY PROSZĄ CIĘ:

    Szanuj prawo roślin i zwierząt do życia
    Parkuj tylko w wyznaczonych miejscach
    Poruszaj się pojazdami mechanicznymi tylko po drogach publicznych
    Rozpalaj ognisko tylko w wyznaczonym miejscu nie bliżej niż 100 m od ściany lasu
    Wyrzucaj odpadki do pojemników
    Szanuj urządzenia służące człowiekowi
    Pieski w lesie prowadź na smyczy
    Nie wchodź na uprawy leśne i do młodników niższych niż 4 m.
    Posłuchaj szumu drzew i śpiewu ptaków, nie hałasuj
    Zachowaj szczególną ostrożność przy wyjeździe na drogi publiczne