Skip to main content

Trasa rowerowa Rumia - Wejherowo

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 31 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Urzęd MIasta W Wejherowie
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Rumia - Wejherowo

Rumia - Reda - Wejherowo


0    Rumia - stacja PKP, pętla autobusowa - początek tras
0 - 2,5    Trasa prowadzi ulicą Starowiejską, następnie, za rondem, ul. I Dywizji Wojska Polskiego.
2,5    Na wysokości ul. Partyzantów (przy pętli autobusowej) - kaktusiarnia Państwa Hinz (ul. Partyzantów 2) - największa w Europie kolejka kaktusów, agaw i wilczomleczy składająca się z ponad 6,5 tys. różnych gatunków i odmian.
2,2 - 4,4    ul. I Dywizji WP dojeżdżamy do mostu na Zagórskiej Strudze - skręt w lewo w asfaltową drogę Zakładu EC.
4,4 - 6,8    Po przejechaniu 0,8 km wzdłuż kanału Zagórskiej Strugi - zjeżdżamy w lewo (przez kanał) na drogę z płyt, która prowadzi wzdłuż ujęć wody Reda II.
6,8 - 8,4    Mijamy stację pomp w Mostowych Błotach i ul. Mostową (jesteśmy już na terenie Redy), biegnącą wzdłuż Kanału Łyski, przez łąki torfowe, dojeżdżamy do ul. Kazimierskiej. Po prawej stronie - betonowy krzyż z 1955 r
8,4 - 10,2    Skręcamy w prawo na asfaltową ulicę Kazimierską, mijamy hodowlę karpi i pstrągów. Jesteśmy w dzielnicy Redy - Ciechocino. Po 700 m skręcamy w ul. Brzozową obsadzoną brzozami (w dalszej części ulicy brak asfaltu). Dojeżdżamy do Alei Lipowej.
10,2 - 14,8    Skręcamy w lewo, ulica obsadzona jest starymi lipami, stanowiącymi pomniki przyrody. Po 400 m przejeżdżamy przez tory kolejowe i ruchliwą ulicę Pucką. Dalej trasa prowadzi ulicą 12 Marca, wjeżdżamy do lasu, stanowiącego obrzeże Puszczy Darżlubskiej (przewaga lasów mieszanych). Po chwili do drogi dołącza niebieski szlak, z lewej strony meandruje rzeka Reda.
14,8     Za ujęciem Reda III - polana nad rzeką Redą, miejsce na postój
14,8 - 18    Wjeżdżamy na teren Wejherowa. Dalej trasa prowadzi wzdłuż lasu. Po 1700 m skręcamy ostro w prawo, pod górę, w las, z ul. Norwida w ul. Nowowiejską, która doprowadza nas do asfaltowej ul. Chopina. Następnie jedziemy w lewo do rozjazdu, a tam skręcamy w prawo w kierunku szpitala. Przy pętli autobusowej, tuż przed wjazdem do lasu jest miejsce biwakowe, z zadaszeniem i miejscem na ognisko.
18 - 24    Wjeżdżamy na leśną ścieżkę, która doprowadza nas do ruchliwej drogi Wejherowo - Krokowa, przecinamy ją. Tu zaczyna się ścieżka przyrodniczo - leśna, prowadząca wzdłuż wijącej się rzeki Redy. Ścieżka jest oznakowana, z tablicami informacyjnymi opisującymi ciekawostki przyrodnicze, takie jak Źródło leśne. Na 21 km ścieżka przyrodnicza i zielony szlak odbijają w prawo. 0,5 km dalej dojeżdżamy do szerszej drogi, gdzie skręcamy w prawo. Znów przez chwilę towarzyszyć nam będzie zielony szlak. Przejeżdżamy przez zabudowania Burch (po prawej stronie - wyrobisko żwirowni). 1,5 km dalej wjeżdżamy do Orla.
24 - 30    Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Trasa na Pryśniewo, w którym odbijemy później w lewo. Droga jest gruntowa, ale szeroka i wyrównana. Na 28 kilometrze mijamy kolejne zabudowania gospodarstw rolnych przysiółka Pnie i drewniany krzyż. Kawałek dalej na rozwidleniu dróg jedziemy w lewo. Tuż przed wyjazdem z lasu - parking leśny, ładne miejsce na odpoczynek.
31    Warszkowo - koniec trasy. Przy zabudowaniach sołtysa piękny pomnik przyrody - buk zwyczajny czerwonolistny.