Skip to main content

Trasa różowa

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 28,5 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Strona Urzędu Miasta
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Stargard - Stargard

Stargard - Witkowo - Krępcewo - Strzebielewo - Kurcewo - Strzyżno - Kluczewo - Stargard

0,00 km
Stargard - Brama PyrzyckaRozpoczynamy wycieczkę przy Bramie Pyrzyckiej, skąd udajemy się w ulicę Bogusława IV, a następnie skręcamy w ul. Warszawską.

0,95 km
Skrzyżowanie na którym skręcamy w lewo w ul. Niepodległości.

2,75 km
Opuszczamy granice Stargardu.

3,60 km
Przejeżdżamy pod drogą krajową nr 10.

4,25 km
Mostek na Małej Inie.

4,40 km
Skrzyżowanie dróg w Witkowie, jedziemy na wprost.

6,20 km
Po lewej stronie mijamy przetwórnię mięsa Agrofirmy Witkowo.

6,60 km
Dojeżdżamy do Witkowa Drugiego, po prawej mijamy nowy kościół i plebanię.

7,00 km
Skrzyżowanie dróg w Witkowie, skręcamy w lewo.

7,90 km
Przejazd kolejowy.

8,40 km
Po lewej stronie mijamy osadę Radziszewo.

10,60 km
Skrzyżowanie dróg.10,90 km - Krępcewo. To duża wieś, wzmiankowana już w roku 1248 w dokumentach księcia Barnima I jako "Cremzow". Od II poł. XIII. siedziba rodu von Wedlów. Wśród bagien nad brzegiem rzeki Iny (ok. 1 km) ruiny zamku; Zespół obronny (30 x 30 m), otoczony palisadą z murowanym domem mieszkalnym, istniał tu już prawdopodobnie w 1310 r. Należał do Wedlów - przewrotnych rycerzy i rabusiów. Stąd wyruszali na wojny (u boku brandenburczyków) a także na inne łupieżcze wyprawy do okolicznych miast i wsi oraz na wędrujących kupców. Wiosną 1338 r. Barnim III - książę szczeciński, najechał na tę posiadłość aby ukarać nielojalnych rycerzy-lenników. W wyniku tej akcji wspomniany zespół obronny został zburzony i spalony. Prawdopodobnie po tym wydarzeniu powstał nowy, murowany zamek obronny, wspominany po 1338r. Książę Karol IV wymienia ten obiekt w 1375 r. wśród 12 najsilniejszych zamków rodu Wedlów na wschód od Odry. Na początku XVI w., tj. ok. 1500r., zamek ten został opuszczony. W połowie XVI w.- już na terenie obecnej wsi, miało swoje siedziby trzech reprezentantów tego samego rodu Wedlów. Istniejący od XVIII do połowy XX w. pałac, był rezultatem kilkuetapowej budowy i przebudowy. Okres II wojny światowej był łaskawy zarówno dla pałacu, jak i zabudowań folwarcznych. Stopniowo jednak niszczały i ulegały rozbiórce (pałac rozebrano ostatecznie w 1974 r.). Z zabudowy pałacowej zachowała się gotycka piwnica z kamienia. Istnieje także mocno przetrzebiony park przypałacowy. Zabytkowy kościół kamienno-ceglany z XV w., przebudowany w XVII i XVIII w. z bardzo bogatym wyposażeniem:
a) manierystycznym - ołtarz boczny z 1607r., epitafium Leopolda v. Wedla z 1615r., empora organowa z pocz. XVI w.,
b) barokowym - ambona z XVII/XVIII w.,epitafium z 1741r., ołtarz główny, prospekt organowy i dekoracja malarska stropu z 1797r.
c) renesansowym - tryptyk i chrzcielnica.

Wieża kościelna posiada 8 boczny drewniany hełm.
Przy wyjeździe ze wsi od strony zachodniej dwa okrągłe, murowane słupy bramne, zwieńczone stożkowatymi hełmami z 1860r. (przy wjeździe od strony wschodniej zachował się tylko jeden słup).

11,70 km
Centrum wsi.

12,80 km
Skrzyżowanie. Skręcamy w lewo w kierunku Strzebielewa.

14,50 km
Przejazd kolejowy.

15,20 km
Skrzyżowanie z drogą Stargard – Dolice. Jedziemy na wprost.

16,10 km
Centrum zabytkowy kościół.

18,10 km
Mostek na Małej Inie.

18,25 km - Osiągamy wieś Kurcewo.
Jest to niewielka wieś położona na lewym brzegu Małej Iny, oddalona około 7 km na południe od Stargardu. Kurcewo ma późnośredniowieczną metrykę, na co wskazują wzmianki w dokumentach z 1305 roku. Wieś umieszczona była także na mapie E. Lubinusa z 1618 roku. Jej zwykle bogata historia wynika z podziału na czterech właścicieli, którzy zarządzali lennem nadanym przez szczecińskich książąt lub nabytym w drodze zakupu. Po 1945 roku granice pomiędzy czterema folwarkami zostały zatarte. Zachowały się: XIX-wieczny dwu-kondygnacyjny dwór - jedyny obiekt rezydencjonalny z dawnych czterech posiadłości, oraz kilka zabytkowych budynków z kamiennego muru lub o konstrukcji szachulcowej (budynki nr 4, 9, 13, 19). Do obiektów chronionych należy zaliczyć cmentarz przykościelny, na którym do 1945 roku wznosił się filialny kościół murowany z kamienia polnego i cegły, wybudowany w 1833 roku przy drodze ze Stargardu do Strzebielewa. Była to świątynia salowa z wieżą przykrytą hełmem z latarnią. Po zniszczonym kościele pozostał szczątkowy mur okalający plac przykościelny. W północnej części wsi dawny cmentarz po-ewangelicki z początku XIX wieku.

18,35 km
Skrzyżowanie dróg w Kurcewie, na którym skręcamy w prawo w kierunku Strzyżna.

20,55 km
Skrzyżowanie dróg w Strzyżnie, skręcamy w prawo do centrum wsi.

21,10 km - Centrum wsi.
Skręcamy w lewo. Na wprost, widoczny jest opuszczony dworek z XIX wieku. Stara wieś typu ulicówka, o metryce średniowiecznej, położona na zachodnim brzegu Małej Iny w odległości około 7 km na południe od Stargardu. Od początku XIV wieku do XX wieku wieś przechodziła w drodze sprzedaży przez ręce co najmniej sześciu właścicieli. W latach dwudziestych XX wieku liczyła 612 ha ziemi. Po 1945 roku przeszła w zarząd i użytkowanie państwowych gospodarstw rolnych. Pośrodku wsi, po wschodniej stronie drogi, wznosi się późnogotycki kościół zbudowany z kamieni polnych i cegły w XV wieku. Świątynia p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej ma kształt prostokątnej sali, ze szczytem wschodnim dekorowanym ostrołukowymi blendami. Podczas przebudowy w XIX wieku także okna i portal południowy uzyskały ostrołukowe zwieńczenia. Cennym elementem wyposażenia kościoła jest ścienne tabernakulum znajdujące się po lewej stronie ołtarza, w którym wnętrze i drzwiczki wykonane są z drewna dębowego pomalowanego temperą na kolor niebieski. Na wewnętrznej stronie drzwiczek malowidło przedstawiające Chrystusa Boleściwego. Całość zamykana jest żelazną kratą. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się kamienno-ceglana kaplica cmentarna, zbudowana na początku XX wieku przez rodzinę Bohm, która od 1863 do 1945 roku była ostatnim niemieckim właścicielem Strzyżna. Centralnym obiektem dawnego majątku jest neoklasycystyczny pałac z połowy XIX wieku oraz podwórze folwarczne z budynkami i parkiem krajobrazowym o powierzchni 3,1 ha, z tego samego okresu.

22,22 km
Dojeżdżamy do drogi asfaltowej, którą zmierzamy w kierunku Kluczewa.

22,70 km
Dojeżdżamy do przedmieścia Stargardu - Kluczewa.

23,00 km
W Kluczewie skręcamy obok budynku szkoły w lewo w ulicę Traugutta.

23,60 km
Skrzyżowanie z ulicą Broniewskiego. Skręcamy w prawo w kierunku centrum.

26,10 km
Po prawej stronie widać zabudowania Osiedla Pyrzyckiego.

27,45 km
Skrzyżowanie z ul. Różaną i Niepodległości.

28,15 km
Skrzyżowanie z ul. Popiela.

28,50 km
Koniec trasy przy Bramie Pyrzyckiej.