Skip to main content

Trasa Zielona

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 26,2 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Strona Urzędu MIejskiego w Jarocinie
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Dworzec PKP - Śmiełów

Dworzec PKP - al. Niepodległości - Rynek - Pałac Radolińskich - las Zdrój - Wilkowyja - Tarce - Lisew - Żerków - Brzóstków - Śmiełów

Po opuszczeniu dworca kierujesz się na ulicę Dworcową i al. Niepodległości, którą dotrzesz do Rynku, potem miniesz ul. Św. Ducha, drogę Poznań-Kalisz oraz Jarocin-Rychwał i wejdziesz do parku miejskiego. Po lewej stronie znajduje się Skarbczyk, pozostałość po średniowiecznym zamku Zarembów. Po prawej stronie - amfiteatr,
a za nim ruina kościoła św. Ducha z 1516 r. Niedaleko stąd wznosi się również pałac Radolińskich z poł. XIX w.

Dalej szlak biegnie parkiem miejskim, po czym - szeroką drogą przecinającą pola uprawne i obsadzoną wiązami. Wkrótce dotrzesz do wschodniej ściany lasu Zdrój, w którego sąsiedztwie zlokalizowana jest żwirownia. Wąską ścieżką schodzisz w dół po krawędzi jaru i w otoczeniu gęstego boru mieszanego. Zmieniając kierunek z północnego na wschodni, dobijesz do szlaku czerwonego i znajdziesz się na leśnym trakcie prowadzącym do Wilkowyi.

W centrum miejscowości przekraczasz Lutynię zabytkowym kamiennym mostkiem, przechodzisz obok kościoła p.w. św. Wojciecha i kierujesz się do Tarzec. Trzykilometrowy odcinek został poprowadzony po mało uczęszczanej i stosunkowo wąskiej drodze asfaltowej przecinającej mieszany las w dolinie Lutyni. Po dotarciu do osady wkraczasz do parku krajobrazowego, przylegającego do pałacu Gorzeńskich z 1871r. Przechodzisz obok małego stawku na tyłach pałacu i ponownie zagłębiasz się w las. Szlak przeprowadza przez niewielką ale malowniczą kotlinę ze stawami porośniętymi przy brzegach szuwarami. Nieco wcześniej, przy skarpie, w otoczeniu świerków, figurka Matki Bożej z Lourdes.

Długi spacer przez nieco podmokły las liściasty (Uwaga! Łatwo zmylić drogę!) kończy się na polanie, z której roztacza się rozległy widok na pofalowany teren z wyraźnym wzniesieniem od strony zachodniej, zwanym Pagórem Łuszczanowa. Dróżką wśród pól, a później drogą asfaltową dojdziesz do zabudowań wsi Lisew. Przy skrzyżowaniu obierasz wąską ścieżkę prowadzącą na wschód i przekraczasz po raz drugi Lutynię, tym razem drewnianą kładką. Ulicami Ceglaną i Parkową dotrzesz do centrum Żerkowa. Po drodze mijasz basen kąpielowy, boiska i korty tenisowe oraz przylegający do nich park miejski. Przechodząc pod zabytkową bramą trafisz na ulice Kościelną. W górze - barokowy kościół św. Stanisława. Ulica Jarocińska doprowadza Cię do rynku, którego środek zajmuje niewielki skwer zieleni. Wokół piętrowe domy kalenicowe, w większości z końca XIX w. Nad południową pierzeją góruje pobliska wieża przekaźnikowa z 1962r.

Kierujesz się na ulicę Mickiewicza i tu, za dawnym kościołem ewangelickim, wchodzisz w wysokopienny bór sosnowy. Wspinasz się na szczyt Łysej Góry (161 m n.p.m.). Podczas zejścia ze szczytu ładne i rozległe widoki na okolicę, w tym na klasycystyczny kościół w miejscowości Brzóstków. Obok kościoła schodzisz do drogi asfaltowej Raszewy-Lgów. Na wprost niegdyś zaniedbany dwór z końca XIX w., obecnie w odbudowie. Nieco z tyłu, po lewej stronie dość ciekawy spichrz w formie budowli obronnej. W oddali widoczny pałac Mickiewiczowski w Śmiełowie. Stamtąd szlak zielony wiedzie przez Dębno, Nowe Miasto nad Wartą, Książ Wielkopolski, Dolsk i Kościan do Ziemina.