Skip to main content

Trasa żółta

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 13,8 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Strona Urzędu Miasta
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Stargard - Stargard

Stargard - Kunowo - Osiedle Giżynek - Stargard

0 km
Rozpoczynamy wycieczkę na Placu Słonecznym, kierujemy się w Aleję Żołnierza.

1,30 km
Po prawej stronie widać zabudowania Zakładu Karnego. W tym miejscu w październiku 1939 r. został usytuowany Stalag IID, jeden z wielu obozów jenieckich istniejących na Pomorzu. Początkowo jeńcy umieszczeni byli w namiotach, wykorzystywano ich do prac rolnych. W styczniu 1940 r. zarządzono budowę ok. 30 baraków jenieckich. W ciągu następnych lat zmieniała się liczba jeńców i ich skład narodowościowy. I tak np. 1.04.1943r. liczba więzionych żołnierzy wynosiła 36.475. W latach następnych jeńcy pracowali w dalszym ciągu w rolnictwie jak również przy budowie autostrady łączącej Berlin z Królewcem, czy w stoczni szczecińskiej. Na skutek panujących w stalagu wyniszczających warunków i zimna, wielu jeńców zmarło z wycieńczenia i głodu. Część z nich została pochowana na cmentarzu przy ul. Reymonta. W lutym 1945 przed nadejściem frontu obóz ewakuowano na wyspę Rugię.

1,45 km
BielinekKoniec drogi asfaltowej -wjeżdżamy na teren poligonu. 100 m dalej, przed ogrodzonym terenem wojskowym skręcamy w lewo w skos. Po minięciu linii lasu, kierujemy się na widniejącą w oddali wieżę kościoła w Kunowie.

3,40km
Po prawej stronie widać zabudowania Lipnika. Ścieżka wije się wśród łąk. Należy uważać, gdyż w pewnym momencie ścieżka prowadzi przez teren "dzikiego" wysypiska śmieci.

4,10 km
Koniec polnej ścieżki. Od tej pory jedziemy drogą gruntową.

5,30 km
Dojeżdżamy do wsi Kunowo. Jest to wieś w kształcie owalnicy. Badania wykazały, że osada mieszkalna istniała już w epoce neolitu. Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski został zbudowany w XVI w., przebudowany w XVIII w. Posiada wysoką kamienno-ceglaną wieżę krytą gontem. Strop kościoła wykonano z drewna. Zdobią go gzymsy i herby szlacheckie rodzin von Meichen i von Wenden. Wnętrze jest bogato wyposażone; m.in. barokowa ambona z drewna, płyty nagrobne znacznych osób, barokowy ołtarz , malowidła czy kute elementy. W północnej. części wsi znajduje się neoklasycystyczny dwór (dom nr 53), zbudowany na planie litery L. Ponadto we wsi można obejrzeć szachulcową chałupę nr 17 z przejazdem bramnym, zbudowaną w 1 poł. XIX w. i chałupę nr 20 szachulcowo-murowaną, z 2 poł. XIX w. Po odpoczynku, wracamy na tę samą drogę, którą wjeżdżaliśmy do wsi.

6,45 km
Rozwidlenie dróg; kierujemy się w prawo. Jedziemy wśród pól początkowo drogą brukową, która po ok. 500 m. przechodzi w żwirowo-piaszczystą.

9,30 km
Osiągamy jeden z najwyższych punkt w okolicy (30,4 m.n.p.m.) Rozciąga się stąd piękna panorama Stargardu. Punktem orientacyjnym jest samotne drzewo. Przy nim skręcamy w lewo na północny-zachód. Dalej droga prowadzi polną ścieżką. Jeszcze w latach 60-tych XX w., była tu droga brukowa, o czym świadczą jej pozostałości pod kołami. I znów po drodze mijamy dzikie wysypiska śmieci, jadąc wśród pięknego szpaleru topoli po lewej stronie.

11,40 km
Po prawej stronie widać teren nowego cmentarza miejskiego. Jedziemy dalej asfaltem.

11,90 km
Osiedle Giżynek, gdzie znajduje się dwór rodziny Giese - pałac w Giżynku. Neogotyckie wieżyczki i detale zewnętrzne nadają mu wręcz bajkowy charakter. Pałac powstał w II. połowie XIX w. i był przebudowywany w 1922 roku. Dominował architektonicznie nad dawnym założeniem folwarcznym i parkowym. W prawo droga prowadzi do Kluczewa. Jedziemy prosto.

12,80 km
Skrzyżowanie dróg - skręcamy w lewo w ulicę Kościuszki.

13,80 km
Zamykamy pętlę podróży na Placu Słonecznym.