Skip to main content

"W stronę Rezerwatu Grądy Osuchowskie"

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 38 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Urząd Miasta Pszczonów
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Mszczonów - Mszczonów

Mszczonów - Lutkówka - Osuchów - Mszczonów

    Warto zobaczyć - Stawy św. Anny, Kościół pw. św. Trójcy w Lutkówce, Zespół Pałacowo - Parkowy w Osuchowie, Kościół pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, Rezerwat Grądy Osuchowskie.

    Stawy św. Anny
Przepiękne dwa zbiorniki wodne położone pośród lasów zachwycają swoim niepospolitym pięknem. Można tam skorzystać z plaży, wykąpać się, a także pospacerować po okolicznych lasach. Jest także wyznaczone miejsce do rozpalenia ogniska. Patronką stawów jest św. Anna, której figura wznosi się przy większym zbiorniku. Stawy te zasilają ze swych żródeł przepływającą obok rzekę Pisię Gągolinę, której żródła znajdują się pobliskim Dwórznie. Większy zbiornik jest miejscem wypoczynku, z możliwością wędkowania. Drugi, mniejszy staw, to rezerwat przyrody -kąpiel i wędkowanie są w nim całkowicie zabronione. Jest on oazą wszelkiego ptactwa i ryb. Oba stawy dzieli grobla, z której często korzystają spacerowicze.

    Kościół pw. św. Trójcy w Lutkówce
XVIII wieczna świątynia w Lutkówce, jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów sakralnych na Mazowszu. Jest ona prawdziwą perełką i z pewnością jest godna obejrzenia. Równie ciekawa jest historia obiektu. Dokładnie nie wiadomo kiedy powstała Rzymsko - Katolicka Parafia Świętej Trójcy w Lutkówce. Nie zachowały się żadne dokumenty archiwalne, mówiące o tym wydarzeniu. Drewniany kościół, który obecnie służy parafii został wzniesiony lub odrestaurowany w 1744 roku, a świadczy o tym kamienna kropielnica z wykutą datą (przy wejściu do świątyni). Biorąc jednak pod uwagę styl budowy i daty na kilku starych grobowcach, przyjąć należy iż świątynia ta powstała o wiele wcześniej, bo już w XVI wieku. Jest to jeden z najstarszych i tak dobrze zachowanych drewnianych obiektów sakralnych na Mazowszu.

    Zespół Pałacowo - Parkowy w Osuchowie
W XV wieku Osuchów wraz z drewnianym dworem i okolicznymi gruntami należał do rodziny Radziejowskich. Pałac w stylu neorenesansowym (w miejsce drewnianego dworu) został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku przez Feliksa Wołowskiego. W latach 1918-1927 dobudowano do Pałacu dwa boczne aneksy, portyk z tarasem i zmodyfikowano wnętrza. Obecnie w zabytkowym zespole mieści się Centralny Ośrodek Szkoleniowy ZUS.

    Kościół pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika
Kościół w Osuchowie został zbudowany w połowie XIX wieku. Jest to budynek trójnawowy, posiadający trzy ołtarze oraz ambonę ze starej kaplicy. Zabytkowa świątynia została niedawno poddana generalnemu remontowi. Wzmocniono skarpę, na której stoi kościół oraz wybudowana wokół niego Droga Krzyżowa Narodu Polskiego. Tuż obok grobu właściciela dóbr osuchowskich i budowniczego kościoła, wystaje spod ziemi dziwny głaz, na którego powierzchni widać wyraźny odcisk dziecięcej stopy. Odcisk ma czarną połyskliwą barwę i nigdy nie porasta mchem (który jest widoczny na pozostałej części kamienia). Jak głosi legenda, ślad ten pozostawiła dla swej matki zmarła córka, jako dowód, że trafiła do nieba i nie cierpi po śmierci.

     Rezerwat Grądy Osuchowskie
Rezerwat leśny (częściowy) utworzony w 1982 roku. Jego powierzchnia wynosi 99,75 ha. Znajduje się on w najwyższym punkcie Niziny Mazowieckiej. Specyficzne położenie sprawia, że klimat tam panujący jest zbliżony do sudeckiego. Rezerwat został utworzony w celu ochrony różnorodnych zbiorowisk grądowych oraz boru bagiennego o charakterze reliktowym. Typowe dla grądów są: dęby, graby, jesiony, lipy, wiązy i klony. W rezerwacie obserwuje się również dobrze zachowany starodrzew około 100-letniej sosny. Gatunek ten nie jest jednak typowy dla środowisk gądowych. Dziesiątą część powierzchni Rezerwatu stanowią bagna.