Skip to main content

Wyprawa na Mierzeję Wiślaną

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 150 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Portal Gdańskiej Kampanii Rowerowej
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Gdańsk - Gdańsk

Gdańsk - Sobieszewo - Mikoszewo- Sztutowo - Kąty Rybackie - Krynica - Piaski - Kąty Rybackie - Krynica Morska - Kąty Rybackie - Sztutowo - Stegna - Mikoszewo - Świbno - Sobieszewo - Gdańsk

Wycieczkę rozpoczynamy pod Zieloną Bramą, aby wydostać się poza teren miasta kierujemy się w kierunku Olszynki. Za basztą Stągiewną skręcamy w prawo w ulicę Szopy, jedziemy cały czas prosto dalej ulicą Kamienna Grobla. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ulicę Toruńską, po drugim skrzyżowaniu ulica Toruńska przechodzi w ulicę Kurzą. Dojeżdżamy do końca ulicy i wjeżdżamy na wał Bastionu Wysokiego.

Opływ Motławy przekraczamy mostkiem, po drugiej stronie brzegu wbijamy się w ulicę Łanową, przebiegającą przez Olszynkę. Po ok. 3,5 km dojeżdżamy do końca ulicy Łanowej i skręcając w lewo wjeżdżamy na groblę ciągnącą się wzdłuż brzegów Motławy. Po ok. 3 km na końcu grobli zauważamy zabudowania zapory, przejeżdżamy obok budynku i skręcamy w lewo, jadąc drogą asfaltową ok. 1,5 km dojeżdżamy do Przejazdowa. Następnie drogą Sobieszewską dojeżdżamy do mostu pontonowego.

Sobieszewo, Mikoszewo i Sztutowo

Za mostem pontonowym wbijamy się w ulicę Turystyczną, i jadąc cały czas prosto po ok. 10 km przejeżdżamy wzdłuż całą Wyspę Sobieszewską i dojeżdżamy do Świbna. Tam przekraczamy Przekop Wisły za pomocą promu (2 PLN za 1 osobę i rower) kursującego co 30 minut. Na drugiej stronie brzegu po 1,5 km. Mijamy Mikoszewo, następnie Jantar. Po prawej stronie możemy zauważyć tory kursującej od 2002 r. po długiej przerwie, kolejki wąskotorowej. Po kilkudziesięciu minutach dojeżdżamy do Stegny, po lewej stronie mijamy przepiękny kościół szachulcowy, po następnych kilkunastu minutach mijamy po lewej stronie Teren Muzeum w Sztutowie. Gdy dojedziemy do centrum miasta skręcamy w lewo i po ok. 1 km skręcamy w prawo kierując się w stronę Kątów Rybackich.

Kąty Rybackie, Krynica, Piaski

Jesteśmy już na mierzei wiślanej, mając chwilę czasu w Kątach Rybackim możemy odwiedzić Muzeum Zalewu i Mierzei Wiślanej. Jadąc dalej wzdłuż mierzei Wiślanej Mijamy Skowronki, Przebrno i dojeżdżamy do Krynicy Morskiej. Tutaj robiąc sobie chwilę odpoczynku możemy wjechać na pobliskie wzgórze i zobaczyć latarnie morską, warto też zatrzymać się chwilę na molo, z którego rozciąga się niesamowity widok na Zalew Wiślany i Tolkmicko znajdujące się na przeciwnym brzegu. Za Krynicą Morską po ok. 14 km dojeżdżamy do Piasków - jest to ostatnia miejscowość na mierzei, za którą w odległości 4 km przebiega granica rosyjsko- Polskia. W Piaskach warto obejrzeć port rybacki, z którego rozciąga się widok na znajdujący się po przeciwnej stronie zalewu zamek we Fromborku. Warto też skusić się na świeżą rybę, polecam w szczególności Bar Krab i porcję sandacza z frytkami i surówkami, posiłek taki na pewno odbuduje nasze nadwątlone siły blisko 70 km trasą i pozwoli na powrót do domu. Wracamy tą samą trasą przez Krynicę Morską, Kąty Rybackie, Sztutowo, Stegnę, Mikoszewo, Świbno, Sobieszewo