Skip to main content

Wyprawa na Żuławy

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 72 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Portal Gdańskiej Kampanii Rowerowej
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Gdańsk - Gdańsk

Gdańsk - Suchy Dąb - Krzywe Koło - Koźliny - Stablewo - Giemlice - Osice - Trutnow Kolonia - Młocin - Ledowo - Dziewięć Włók - Krępiec - Olszynka - Gdańsk

Wycieczkę rozpoczynamy na Głównym Mieście spod Zielonej Bramy. Za Stągwiami mlecznymi skręcamy w prawo w ulicę Szopy, jedziemy cały czas prosto dalej ulicą Kamienna Grobla. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ulicę Toruńską, po drugim skrzyżowaniu ulica Toruńska przechodzi w ulicę Kurzą. Dojeżdżamy do końca ulicy i wjeżdżamy na wał Bastionu Wysokiego.

Opływ Motławy przekraczamy mostkiem, po drugiej stronie brzegu wbijamy się w ulicę Łanową, przebiegającą przez Olszynkę. Po ok. 3,5 km dojeżdżamy do końca ulicy Łanowej i skręcając w lewo wjeżdżamy na groblę ciągnącą się wzdłuż brzegów Motławy. Po ok. 3 km na końcu grobli zauważamy zabudowania zapory, przejeżdżamy obok budynku i skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż wału Motławy. Dojeżdżamy do mostu prowadzącego z Krępca, na jego wysokości skręcamy w lewo i polną drogą obrośniętą drzewami kierujemy się w kierunku miejscowości Dziewięć Włók.

Gdy dojedziemy do asfaltowej szosy łączącej Przejazdowo z Pruszczem Gdańskim, wjeżdżamy na nią i jedziemy w prawo w kierunku Wiśliny, po ok. 500 m. po lewej stronie zauważymy kilkusetmetrowy chodnik , który w świetny sposób pełni funkcję ścieżki rowerowej. Wjeżdżamy na wspomnianą ścieżkę i jedziemy nią do samego końca. Dojeżdżamy do Wiśliny po lewej stronie za drzewami zauważamy bardzo charakterystyczną sylwetkę XVIII w. bramy cmentarnej, której warto poświęcić odrobinę czasu na zwiedzenie i obejrzenie niemieckojęzycznych inskrypcji wyrytych na drewnianych kolumnach bramy. Po chwili odpoczynku ruszamy dalej, dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo kierując się w stronę miejscowości Wróblewo. Po ok. 4,5 kilometrów po lewej stronie zauważamy sylwetkę szachulcowego kościoła, przejeżdżamy przez most na Motławie i skręcając w lewo dojeżdżamy do budynku.

Przy samym kościele umieszczonym nad brzegiem Motławy znajduje się przystań dla kajaków, a w zabudowaniach gospodarczych obok kościoła wypożyczalnia sprzętu turystycznego. Z Wiśliny jedziemy w stronę miejscowości Grabiny Zameczek, jedziemy cały czas droga asfaltową na której ruch samochodowy jest minimalny, po prawej stronie drogi możemy oglądać koryto rzeki Motławy, po drodze przecinamy również drogę Cedry Wielkie - Pruszcz Gdański. Za skrzyżowaniem po prawej stronie zauważamy pierwsze zabudowania popegieerowskie w których znajdują się pozostałości XIV w. zameczku krzyżackiego.

Po ok. 3 km dojeżdżamy do Suchego Dębu, gdzie na prawym brzegu Motławy góruje XIV w. kościół parafialny. W miejscowości Suchy Dąb możemy zrobić sobie małą przerwę na posiłek, kilka sklepów spożywczych w pełni zaspokoi nasze potrzeby. Gdy ruszymy w dalszą drogę dojedziemy do miejscowości Krzywe Koło z kolejnym przepięknym gotyckim kościołem, tutaj dodatkowo możemy zaobserować przepiękną starą tarczę zegara wieżowego na wschodniej elewacji kościoła i kamienny herb Gdańska. Przed kościołem umieszczony jest także XVIII w. dom podcieniowy. Następna miejscowość Koźliny oddalona jest o ok. 4 km, tam również możemy zobaczyć przepiękny zabytkowy kościół. Gdy jesteśmy już zmęczenie z tej miejscowości mamy bardzo blisko do Tczewa, gdzie można przesiąść się z naszym rowerem do pociągu PKP i wrócić do Gdańsk. Zachęcamy jednak do dalszej trasy bo to co najpiękniejsze jest dopiero przed nami. Z Koźlin cofamy się w stronę Krzywego koła i na najbliższym rozjeździe skręcamy w prawo po ok. 2,5 km dojeżdżamy do Steblewa tu czekają na nas trzy XVIII w. domy podcieniowe i ruiny pokrzyżackiego kościoła. Możemy naszymi rowerami wjechać do środka kościoła, można również z kruchty wejść na wieżę. W portalu po prawej stronie kościoła można zobaczyć pozostałość fresku przedstawiającego czarny krzyż na białym tle. To miejsce robi naprawdę niesamowite wrażenie. Ze Steblewa jedziemy do Giemlic a stamtąd do miejscowości Osice, gdzie spotykamy kolejny przepiękny średniowieczny kościół z szachulcową wierzą. Za kościołem jedziemy cały czas prosto przy pierwszym rozjeździe skręcamy w brukowaną polną drogę, tutaj trzeba zachować odrobinę ostrożności, koleiny wyżłobione prze maszyny rolnicze mogą utrudniać drogę naszym rowerom. Polna droga czasami zanika ale na jej końcu powinniśmy znaleźć miejscowość Trutnow Kolonia, a za nią Trutnowy. Jadąc autentyczną XVIII w. brukowaną ulicą przejeżdżamy obok olbrzymiego podcieniowego domu znajdującego się po prawej stronie drogi. Za skrzyżowaniem po lewej stronie wyłania się bezwieżowa sylwetka kościoła,, naprzeciwko kościoła po prawej stronie renesansowa murowana plebania. Warto tutaj zatrzymać się na chwilę, zobaczyć wnętrze plebani i renesansową inskrypcję fundacyjną, jak również nagrobki umieszczone w kruchcie wieżowej, wnętrze i wyposażenie kościoła, jak również XIX wieczny znak wodny upamiętniający zalanie Żuław Gdańskich prze tzw. cofkę.

Dalej jedziemy prosto do Miłocina gdzie po ok. 3 km możemy obejrzeć dom podcieniowy. Z Miłocina jedziemy do Wocław, tam oczekują na nas kolejne ruiny kościoła gotyckiego, obok ruin możemy obejrzeć kilka zabytkowych nagrobków zachowanych w bardzo dobrym stanie. Z Wocław kierujemy się w stronę trasy Gdańsk - Elbląg, jedziemy nią ok 1 km w stronę Gdańska i skręcamy na Ledowo, gdy dojedziemy do Ledowa skręcamy w prawo i dojeżdżamy znów do Wiśliny. Dalej przez Dziewięć Włók, Krępiec i Olszynkę wracamy do Gdańska.