Skip to main content

Za Siedmioma Wzgórzami

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 6.9 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
UM Sopot
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Sopot - Sopot

Wymagająca trasa prowadząca wzgórzami skraju wysoczyzny morenowej. Rowerzysta ma możliwość „wdrapania się” na 7 wzniesień, z czego najwyższe ma wysokość 120 m n.p.m. 4 z nich są oznakowanymi punktami widokowymi umożliwiającymi podziwianie panoramy Sopotu z różnych perspektyw i własną ocenę, która z nich jest naszym zdaniem najpiękniejsza.

 

Trasa startuje z pętli autobusowej przy SKM Sopot Kamienny Potok po szlaku zielonym. Szlakiem tym poruszamy się aż do skrzyżowania ze szlakiem brązowym spacerowym, którym następnie poruszamy się aż do zejścia jego po schodach(mijamy po drodze Jeziorko Nowowiejskie tzw. Morskie Oko oraz Cmentarz Żołnierzy Radzieckich). Dalej jedziemy szlakiem czarnym do Łysej Góry, najwyższego szczytu Sopotu 110 m.n.p.m., wracamy na szlak brązowy, którym poruszamy się przez Małą Gwiazdę, Glinne Wzgórze aż do ul. Reja.

 

Trasa jest gratką dla fanów sportu. Wiedzie dawnym torem saneczkowym, mija dawną poniemiecką skocznię narciarską o punkcie K - 30 m, zahacza o szczyt Łysej Góry, a w końcowym etapie mija pozostałości dawnej skoczni narciarskiej budowanej w latach 60-tych w okolicy stadionu lekkoatletycznego.

 

Skocznia ta miała planowo mieć 90 metrów długości, jednak nigdy nie została ukończona (wyprofilowano jedynie stok). Jedną z przyczyn miała być ponoć seria ciepłych zim, które podważyły zasadność budowy skoczni. Dziś jej stok porośnięty jest drzewami, które zostały zasadzone przez leśniczych w celu zapobiegnięcia rozmywania stoku.

 

Trasę najlepiej zacząć przy SKM Kamienny Potok. Dojazd możliwy jednośladem, lub koleją SKM.