>
Skip to main content

Ze Zgorzelca do Bogatyni

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana TAK  
Długość trasy 56 km   
Trasa dla roweru SZOSA  
Poziom trudności trasy Łatwa  
Autor trasy Piotr Burda  
Doposaż rower
Kup akcesoria rowerowe
Informacje z pliku GPX   
Długość z GPX   
Minimalna wysokość   
Maksymalna wysokość   
Suma podjazdów   
Suma zjazdów   
Pobierz plik GPX
Przebieg trasy:

Zgorzelec - Bogatynia

Bardzo malownicza i łatwa trasa poprowadzona po niemieckiej stronie ze Zgorzelca do Zittau, następnie powrót do Polski i wizyta na "Trójstyku granic" miejscu gdzie stykają sie granicze Polski, Niemiec i Czech.

Trasa rowerowa z Görlitz przez Zittau, trójstyk granic (Polska-Czechy-Niemcy) do Bogatyni to malownicza i atrakcyjna pod względem krajobrazowym i historycznym wyprawa, która łączy różnorodne atrakcje:

  • Görlitz: Miasto o bogatej historii i pięknej architekturze, znane jako jedno z najlepiej zachowanych zabytkowych miast w Niemczech. Warto zwrócić uwagę na most graniczny łączący Görlitz z polskim Zgorzelcem.

  • Zittau (Żytawa): Miejscowość z zabytkową stacją kolejową Zittau Sud, skąd można wyruszyć zabytkową kolejką wąskotorową (Bimmelbahn) w Góry Żytawskie. W Zittau produkowano w czasach NRD pojazdy ciężarowe i autobusy marki Robur. Warto też zwiedzić kilka lokalnych zabytków, choć głównym celem jest kierunek na trójstyk granic.

  • Góry Żytawskie i okolice: Możliwość wycieczki kolejką wąskotorową do kurortów Jonsdorf i Oybin. Góra Oybin to piaskowo-kamienny masyw wulkaniczny z ruinami czeskiego zamku królewskiego i klasztoru, a na pobliskiej górze Hochwald znajduje się wieża widokowa z panoramą trzech państw.

  • Trójstyk granic Polski, Czech i Niemiec: Miejsce, gdzie spotykają się granice trzech krajów, położone nad Nysą Łużycką i małym potokiem. Granice przebiegają tu przez rzekę, więc aby faktycznie stanąć na trójstyku, trzeba by było wejść do wody. Trasa prowadzi też aleją Trzech Państw, łączącą te kraje na krótkim odcinku.

  • Turów: widok na olbrzymią kopalnię odkrywkową węgla brunatnego i elektrownię.

  • Bogatynia: Miasto położone tuż przy granicy z Niemcami i Czechami, z zabytkowymi zespołami urbanistycznymi oraz ciekawą infrastrukturą rowerową wzdłuż Nysy Łużyckiej. W okolicy znajduje się także kopalnia i elektrownia Turów, które są charakterystycznym elementem krajobrazu.

  • Trasa wzdłuż Nysy Łużyckiej: Drogi są płaskie, asfaltowe, prowadzące przez malownicze tereny nad rzeką, z widokiem na stare fabryki i zabudowania historyczne, co nadaje trasie wyjątkowy klimat przemysłowego dziedzictwa regionu.

Podsumowując, trasa łączy elementy przyrodnicze (Góry Żytawskie, Nysa Łużycka), historyczne (zabytki Zittau, ruiny na górze Oybin) i kulturowe (trójstyk granic, zabytkowe miasta), oferując zarówno rekreację, jak i możliwość poznania unikalnego pogranicza trzech państw

 

Zdjęcia z trasy Ze Zgorzelca do Bogatyni


Dworzec kolejowy Zgorzelec - start wyprawy
Polski "folklor" na granicy z Niemcami