Skip to main content

Zielonka - Pałac Alexandrium - Zielonka

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 71 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Doposaż rower
Kup akcesoria rowerowe
Informacje z pliku GPX   
Długość z GPX   
Minimalna wysokość   
Maksymalna wysokość   
Suma podjazdów   
Suma zjazdów   
Pobierz plik GPX
Przebieg trasy:

Zielonka - Zielonka

Zielonka – Ossów – Leśniakowizna – Zebraniec - Pałac Alexandrium – Poświętne – Międzyleś – Dzięcioły – Tłuszcz – Ostrowek - Klembów – Stary Klaszew – Czarna – Kobyłka – Stawy w Zielonce – Zielonka

Ogród otaczający pałac Alexandrium / fot. Ania Natasza Górecka

Sympatyczna i urozmaicona trasa polecana zwłaszcza na jesień - jej dużym atutem jest to, że z Warszawy do Zielonki jedzie się zaledwie 11 minut, co sprawia, że trasa świetnie nadaje się nawet na krótkie dni. Prowadzi w większości mało lub średnio uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Fragmenty leśne można w razie potrzeby łatwo objechać, więc po lekkich korektach z propozycji mogą skorzystać również kolarze szosowi.
Startujemy ze stacji kolejowej w Zielonce. Ruszamy na wschód wzdłuż Krajoznawczego Szlaku Przyrody i historii. W Ossowie miłośnicy historii mogą zboczyć na chwilę w prawo, żeby odwiedzić Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Dalej jedziemy szosą, a pomiędzy Leśniakowizną a Ostrowikiem polecamy na chwilę zboczyć do lasu, zwłaszcza w jesiennych barwach prezentującego się przepięknie. W końcu docieramy do Pałacu Alexandrium. Park jest udostępniony do bezpłatnego zwiedzania, można skorzystać też z licznych ław i stołów piknikowych i zrobić sobie przerwę. Kierujemy się na północ i czeka nas dłuższy fragment gładkich szos.

W Tłuszczu możemy zatrzymać się na obiad lub uzupełnić zapasy w sklepie. Następnie kierujemy się na zachód. Za Jasienicą czeka nas kolejny leśny fragment, trudny do ominięcia, jednak króciutki. Potem przez Klembów, Stary Klaszew i Czarną docieramy do Kobyłki, gdzie możemy podziwiać zaskakująco duży jak na tak niewielką miejscowość Kościół św. Trójcy z XVIII w.

Stąd już tylko kilka kilometrów do stawów w Zielonce – wisienki na torcie i najpiękniejszego punktu wycieczki, gdzie warto zaplanować dłuższy piknik, a latem nawet kąpiel na niewielkiej, uroczej plaży. Trasa kończy się na tej samej stacji kolejowej, z której startowaliśmy.

Autorka: Ania Natasza Górecka

 

Zdjęcia z trasy Zielonka - Pałac Alexandrium - Zielonka


Ogród otaczający pałac Alexandrium / fot. Ania Natasza Górecka
Ogród otaczający pałac Alexandrium / fot. Ania Natasza Górecka