Skip to main content

Zielony szlak rowerowy wokół jeziora Juno

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie Szlak zielony  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 20 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
MCIT
Kup akcesoria rowerowe
Informacje z pliku GPX   
Długość z GPX   
Minimalna wysokość   
Maksymalna wysokość   
Suma podjazdów   
Suma zjazdów   
Pobierz plik GPX
Przebieg trasy:

Mrągowo - Mrągowo

Mrągowo - Popowo Salęckie - Szestno - Kiersztanowo - Polska Wieś - Mrągowo

Park Lotników w Mrągowie – Western City Mrongoville – Popowo Salęckie – Szestno – Kiersztanowo – Polska Wieś – Mrągowo (20 km).

Pierwszą atrakcją na szlaku jest park rozrywki w stylu country, czyli Miasteczko Westernowe Mrongoville. Tylko tu są najdzielniejsi kowboje, najgroźniejsi bandyci… najpiękniejsze kobiety!

Następnie starą trasą po kolejce wąskotorowej udajemy się do Popowa Salęckiego. W 1898 roku oddano do użytku odcinek do Kętrzyna. Pociąg dostarczał miejscowej cukrowni buraki z całej okolicy, jak również kupcy z Mrągowa przywozili towary do swoich sklepów.

Szlak Zielony wiedzie dalej do Szestna. Tu możemy zwiedzić ruiny zamku krzyżackiego, jedynego istniejącego w powiecie mrągowskim. By odnaleźć niewielkie ruiny należy zejść schodkami, przechodząc obok Restauracji Staropolskiej (dawny młyn wodny) nad rzeczką Młynówką. Zamek zbudowano w XIV w., a w ruinę popadł z początku XIX w. W Szestnie warto zwiedzić kościół gotycki z oryginalnym późnorenesansowym i barokowym wyposażeniem. Klucz do kościoła można pobrać w sklepie spożywczym po drugiej stronie ulicy. Przepiękne architektoniczne szczegóły w stylu romańskim znajdujące się w górnej kondygnacji wieży po stronie południowej są unikalne na terenie Mazur. Na początku lat 80-tych kościół otrzymał w darze relikwie drzewa Krzyża Świętego. Obok niego w ramce za szkłem znajduje się dokument watykański z roku 1862 stwierdzający jego prawdziwość.

Następnie udajemy się do Kiersztanowa. Po drodze w oddali możemy podziwiać wspaniały widok: jezioro Juno z pagórkowatym terenem w oddali. Wieś jest malowniczo położona w dolinie między dwoma jeziorami: Juno i Kiersztanowskim. Przejeżdżamy mostem nad rzeką Dajną (szlak kajakowy), którą można dopłynąć do Świętej Lipki.

Jedziemy dalej do Polskiej Wsi. Z drogi rozciąga się wspaniały widok na rynnowe jezioro Juno i pagórki morenowe. Juno jest częścią Wielkiej Rynny Mrągowskiej. W Polskiej Wsi warto zajść do Mini Zoo, w którym można zobaczyć wiele gatunków zwierząt, zarówno domowych jak i dzikich. Na końcu wsi rozciąga się wspaniały widok na Juno oraz w oddali masywną gotycką wieżę kościoła w Szestnie.