Trasy rowerowe w Dusznikach-Zdroju

Trasa Rowerowa Duszniki Zdrój do Zieleńca (opcja nr 2)

Długość: km
Przebieg trasy: Duszniki Zdrój - Zieleniec
Region:
dolnośląskie

Duszniki Zdrój - Podgórze - Graniczna - Mała Kopa - Zieleniec


Do rozjazdu drogi przed Czarnym Stawem, trasa prowadzi w/g opcji nr 1. Po lewej stronie zobaczymy pięknie odrestaurowany Czarny Staw. Natomiast my jedziemy pod górę kierując się znakami (niebieskim i czarnym) dojeżdżamy na Podgórze. Jadąc dalej po ok. 1,5 km dojedziemy do przystanku PKS, skąd na rozwidleniu dróg kierujemy się w prawo podjeżdżając ok. 1,5 km dość stromym podjazdem, mijamy po prawej stronie OW "Magnolia", a następnie po lewej OW „Warszawianka", dalej jedziemy prosto pod górę droga asfaltową kierując się na Graniczną.

Dość trudny a zarazem stromy podjazd wynagradza nam dotarcie do Rancza „Panderoza", gdzie możemy zatrzymać się i odpocząć, przed kolejnym pokonywaniem tras. Dalej trasą oznaczoną kolorem niebieskim, jedziemy w górę. Na skrzyżowaniu dróg leśnych skręcamy w prawo i mijając leśniczówkę kierujemy się na drogę Ku Szczęściu. Drogą tą dojedziemy do parkingu na Małej Kopie. Stąd drogą prowadzącą na Zieleniec dojeżdżamy (ok. 3,5 km) do skrzyżowania z drogą leśną (tzw. skrótem) przed budynkiem GOPR i parkingiem głównym biegnącą od Zieleńca do drogi powiatowej przy ujęciu wody obok budynku leśniczówki. Droga tzw. „skrót" włącza się na drogę powiatową („Droga Dusznicka"). Aby dojechać z powrotem do Dusznik Zdroju, należy na skrzyżowaniu tych dróg skręcić na lewo.


Innym wariantem trasy jest przejazd od skrzyżowania ze „skrótem", którym możemy wrócić do centrum miasta kierując się dalej mijając stację GOPR i parking główny na Zieleńcu jedziemy dalej Drogą Śródsudecką do skrzyżowania dróg asfaltowych (Zieleniec - Międzylesie). Na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo w kierunku Dusznik Zdroju i po przejechaniu ok. 200 m zjeżdżamy na prawo w drogę leśną na Rozdrożu pod Hutniczą Kopę, na tzw. Zieloną Drogę. Malowniczo biegnąca trasa górska łączy się z niebieskim szlakiem rowerowym (wg opcji nr 2). Wrócić do Dusznik Zdroju możemy trasą oznaczoną kolorem niebieskim poprzez Torfowiska Pod Zieleńcem.
Trasa rowerowa przebiega drogami leśnymi jak również na odcinkach drogami asfaltowymi oraz pokrywa się z pieszymi szlakami turystycznymi. Trasa przeznaczona jest raczej dla wytrwałych rowerzystów ze względu na znaczne przewyższenia i podjazdy. Trasę można pokonać jedynie rowerem górskim. Trasa częściowo znakowana.