Trasy rowerowe w Dusznikach-Zdroju

Trasa Rowerowa Duszniki Zdrój do Zieleńca (przez Przełęcz Polskie Wrota)

Długość: km
Przebieg trasy: Duszkini Zdrój - Duszniki Zdrój
Region:
dolnośląskie
Oznaczenie trasy rowerowej

Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój - Zieleniec - przejście graniczne Duszniki Zdrój, Olešnice -

Sołtysia Kopa - droga Orlicka - Duszniki Zdrój


Trasa rozpoczyna się na pl. Warszawy skąd kierujemy się na ul. Krakowską na Rynek, a następnie objeżdżamy Rynek kierując się ul. Słowackiego zjeżdżamy w dół, gdzie dojeżdżamy do skrzyżowania z trasa E-8, wjeżdżamy na odcinek trasy E-8, w kierunku Kudowy Zdroju. Po przejechaniu ok. 2 km, na wysokości Przełęczy Polskie Wrota skręcamy w lewo kierując się na Drogę Orlicką prowadzącą do Zieleńca. Jadąc po ok. 0,5 km po lewej stronie mijamy Kozią Halę, gdzie znajduje się OW" Korund", gdzie można przystanąć i odpocząć oraz Wojskowy OW"Jodła". Natomiast po przejechaniu następnych 400 m po prawej stronie mijamy piesze przejście graniczne Duszniki Zdrój, Olešnice ( które jest udostępnione m.i.n dla turystów pieszych, rowerzystów). Dalej kierujemy się dość krętą drogą asfaltową w kierunku Zieleńca.
Po przejechaniu ok. 4 km. dojeżdżamy do punktu widokowego znajdującego się na Sołtysiej Kopie (896 m.n.p.m), skąd rozpościera się piękny widok na panoramę Dusznik Zdroju, Podgórza, Granicznej. Po krótkim odpoczynku, dalej jedziemy Drogą Orlicką podziwiając krajobrazy i przyrodę. Po przejechaniu kolejnych 4 km docieramy do Zieleńca, gdzie można skorzystać z szerokiej oferty bazy noclegowej oraz gastronomicznej przy dłuższym pobycie, bądź po krótkim odpoczynku i skorzystaniu z wyżywienia jak również zwiedzania Kościoła św. Anny możemy udać się na dalszą jazdę przejeżdżając przez Zieleniec. Dalej jadąc kierujemy się dolną drogą, gdzie na rozwidleniu dróg na wysokości Rozdroża pod Hutniczą Kopą zjeżdżamy w lewo Drogą Dusznicką do Dusznik Zdroju, Wracając z Zieleńca dojeżdżamy do Doliny Strążyskiej, gdzie możemy ponownie zatrzymać się w OWR „STALOWY ZDRÓJ" na krótki odpoczynek, dalej jedziemy ul. Wojska Polskiego docieramy do skrzyżowania z ulicami Zdrojową i Podgórską, gdzie skręcamy w lewo, a po krótkim zjeździe w prawo pomiędzy al. Chopina , a restauracją „Etiuda" na ul. Klubową. Dalej kierujemy się ul. Klubową i jedziemy prosto, wjeżdżamy w al. Sybiraków, która biegnie wzdłuż koryta rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Tą aleją dojeżdżamy do punku rozpoczęcia trasy tzn. do pl. Warszawy.
Trasa rowerowa przebiega drogą asfaltową i pokrywa się z pieszymi szlakami turystycznymi oraz drogą udostępnioną dla pojazdów. Trasa częściowo znakowana.