Trasy rowerowe w Kowarach

Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy: "Liczyrzepa" ER-2

Długość: 100 km
Przebieg trasy: Przejście graniczne w Czerniawie - Lubawka
Region:
Dolnosląskie

Przejście graniczne w Czerniawie - Świeradów Zdrój - Góry Izerskie - Szklarska Poręba - Karkonosze - Karpacz - Kowary - Lubawka


Jedną z ważniejszych tras jest świeżo oznakowany: Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy: "Liczyrzepa" ER-2.
Jest to szlak międzynarodowy. Około 100 km szlaku przebiega tylko w samej Polsce. Posiada on na trasie spore różnice wzniesień, od prawie 500 m n.p.m. do 1100. Szlak prowadzi przez Polskę, Czechy i Niemcy.

Oznakowany jest białym kwadratem z zieloną obwódką, zielonym symbolem roweru i zielonym napisem ER-2.
W Polsce szlak zaczyna się na przejściu granicznym w Czerniawie, prowadzi przez Świeradów Zdrój, Góry Izerskie, Szklarską Porębę, Karkonosze, Karpacz, Kowary, i kończy się w Lubawce.
Odcinek kowarski tego szlaku prowadzi z Karpacza, przez Krzaczynę, leśniczówkę "Jedlinki", później przez las, "Żółtą Drogą", przez Rozdroże pod Łysociną, i dalej Grzbietem Lasockim. Ten odcinek jest dla dość wymagających rowerzystów. Krzaczyna leży na wysokości około 500 m n.p.m., a później szlak prowadzi cały czas pod górę, aż do Rozdroża pod Łysociną (około 1100 m n.p.m.). Później turysta do samej Lubawki ma już z górki.
Droga jest w bardzo dobrym stanie, dobrze oznakowana i w dużej mierze poprowadzono ją leśnymi drogami. Spore walory krajobrazowe ma zwłaszcza odcinek z Krzaczyny, przez Kowary, Karkonosze i Grzbiet Lasocki.