Trasy rowerowe w Kowarach

Szlak Rowerowy - "Obwodnica Kowarska"

Długość: 33 km
Przebieg trasy: dookoła Kowar
Region:
Dolnosląskie
Oznaczenie trasy rowerowej

Kowary (centrum) - ul. Leśna - rozdroże "Pod Sulicą" - os. "Podgórze" - Przełęcz Kowarska - Przełęcz nad Bobrzakiem - wzgórze "Radziwiłłówka" - Ściegna - Krzaczyna - Kowary (centrum)


Szlak ten oznakowany jest białym kwadratem, czarnym symbolem roweru oraz, u dołu, prostokątem koloru niebieskiego (szlak niebieski).
Jest to rowerowa pętla dookoła Kowar poprowadzona bardzo malowniczą trasą. Można, na przykład, z Centrum Kowar wyruszyć czarnym łącznikiem, przez ulicę Leśną, do właściwego niebieskiego szlaku. Stamtąd jedziemy w górę tzw. Żółtą Drogą, aż do Rozdroża pod Sulicą (ponad 300 m różnicy wzniesień). Następnie możemy zjechać do najwyżej położonego kowarskiego osiedla "Podgórze" i tzw. Drogą Głodu, znowu w górę, do Przełęczy Kowarskiej. Z tego miejsca mniej więcej płaską drogą jedziemy zboczem Rudnika do Przełęczy nad Bobrzakiem. Następnie zjeżdżamy do uzdrowiskowej części Kowar - Wojkowa i dalej przecinając jedną z głównych arterii miasta, ulicę Jeleniogórską, dojeżdżamy do stóp wzgórza zwanego "Radziwiłłówka". Jedziemy dalej i już jesteśmy w Ściegnach, a stamtąd, obok Western City, dojeżdżamy prawie do Karpacza. Teraz jedziemy już tylko przez Krzaczynę (dzielnica Kowar), a następnie drogą przez las. Mijamy Leśniczówkę "Jedlinki" i kontynuujemy podróż niebieskim szlakiem aż do krzyżówki z czarnym łącznikiem. Zjeżdżamy nim do centrum miasta. No i jesteśmy w punkcie wyjścia.
Trasa ta oferuje nam niezapomniane widoki i moc wrażeń, a do tego prowadzi u podnóża Karkonoszy, Grzbietem Lasockim i stokami Rudaw Janowickich.