Skip to main content

Trasa rowerowa Stojanów - Stojanów

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 19 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Urząd Miasta I Gminy Pieńsk
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Stojanów - Stojanów

Stojanów - Staw Rygle - Buczyna Bielawska - leśniczówka Ostęp - kwatera myśliwska - Bielawa Dolna - Stojanów

To zdecydowanie najbardziej malownicza trasa. Podobnie jak zielona, czerwona liczy około 19 km. Wjeżdżamy na nią w Stojanowie, skręcając na lewo od głównej szosy. Początkowo ścieżka biegnie równolegle do ostatniego odcinka trasy niebieskiej. Później szlaki się rozwidlają. Kilkakrotnie w trasie trafiają się miejsca, gdzie schodzą się rozmaite leśna dukty. W razie wątpliwości obowiązuje zasada: dopóki nie ma tabliczki nakazującej wyraźny skręt -cały czas poruszamy się prosto przed siebie!
Pierwszy punkt przystankowy to Staw Rygle, powstały w wyrobisku dawnej, nieczynnej już kopalni węgla brunatnego Rygle II. Obecnie ciekawe stanowisko z roślinnością torfowiskową i wodną, w szczególności z przepięknie kwitnącym grzybieniem północnym. Staw jest przepięknie położony. Doskonałe ,miejsce na krótki postój, gratka dla amatorów fotografii. Z resztą w ogóle w trakcie drogi aparat warto mieć w zasięgu ręki. Ścieżki ci chwila przebiegają wiewiórki, kicają po niej zające albo szwendają się sarny. Po drugiej stronie drogi widać resztki dawnej zabudowy kopalnianej. Za Ryglami II i Ryglami I wiedziemy w obszar tzw. Buczyny Bielawskiej. Wiedzie przez niego ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Pieńsk. Przepiękne, stare buki sięgają 30 metrów wysokości i dożywają 350 lat, o czym informuje stojąca przy szlaku tablica. Bukom przypisywano cechy magiczne, ponieważ z wierzono, że pioruny nigdy w nie nie uderzają. Tu uwaga: szlak wiedzie wzdłuż granicy ostoi zwierząt. Zbaczanie ze ścieżki jest zabronione.
Z Buczyny Bielawskiej zjeżdżamy prosto do leśniczówki Ostęp, a następnie do Kwatery Myśliwskiej. To piękny i bardzo przyjemny odcinek drogi, bo jedzie się cały czas z górki. Po dojeździe do Bielawy Dolnej warto skręcić do pracowni rzeźbiarskiej M. Grabuńczyka ( przy samej ulicy, nie sposób ominąć). Miejscowi artysta tworzy w drewnie, z upodobaniem oddając się tematyce sakralnej i nie tylko. Jeśli mamy dość możemy skrócić trasę i wrócić szosą do punktu wyjścia czyli do Stojanowa. Właściwy szlak przecina drogę nr. 351 i łączy się z początkowym odcinkiem ścieżki zielonej. Tak czy inaczej kończy się w Stojanowie.