Trasy rowerowe w Pieńsku

Trasa rowerowa Stojanów - Stojanów

Długość: 14 km
Przebieg trasy: Stojanów - Stojanów
Region:
dolnosląskie
Oznaczenie trasy rowerowej

Stojanów - "Skałki - Dębowa Góra - Zielonka - Stojanów


Trasa niebieska jest najłatwiejszą i najkrótsza z pośród trzech ścieżek, liczy ok. 14 km. Można na nią wjechać w Stojanowie lub pobliskim Stojanówku. Zjazd na ścieżkę jest dobrze oznaczony i widoczny od ulicy ( droga nr 351 Zgorzelec-Ruszów ). Tu trzeba trochę pokombinować, jeśli wypakowujemy rowery z samochodu. Najbezpieczniej będzie zostawić auto przy którymś z gospodarstw, oczywiście za  zgodą właściciela. Pozostawienie auta pod lasem, bez opieki, niesie za sobą pewne ryzyko.
Niebieski szlak doprowadzi nas do tzw. Skałek, czyli dawnego kamieniołomu piaskowca koło Stojanówka. Właśnie stąd czerpano kamień, z którego wybudowano w XIII w. zamek w Pieńsku, a także gotycki Kościół Św. Piotra w Goerlitz. Tuż obok Skałek znajduje się malowniczy Staw Krusza z siedliskiem bobra i bardzo rzadkimi stanowiskami roślin atlantydzkich, m.in. Rosiczki pośredniej i wrzośca bagiennego. Staw jest składową fragmentu torfowiska o wyjątkowej wartości botanicznej.  Niestety, oznaczone na mapce punkty z atrakcjami turystycznymi nie zostały wyposażone w kosze na śmieci. Wycieczkowicze przystają pod tablicami informacyjnymi i zostawiają po sobie papiery, butelki, plastiki. Ścieżki funkcjonują dopiero od kilku miesięcy, a juz zostały w niektórych miejscach zaśmiecone.
Po minięciu Dębowej Góry zaczynamy zbliżać się do obszaru na którym znajdują się relikty dawnego górnictwa węgla brunatnego. Część trasy biec będzie starym traktem kolejki wąskotorowej, którą przewożono węgiel brunatny z kopalni Rygle I i Rygle II do elektrowni Kaławsk pod Zielonką. To ten odcinek, na którym trasa niebieska ma wspólny bieg z trasą czerwoną. Teoretycznie szlak jest zamknięty dla pojazdów mechanicznych. Za Stojanowem leśny dukt zamknięty jest nawet szlabanem. W rzeczywistości na spokojnej, bitej drodze mogą pojawić się niespodzianki. W niektórych miejscach trwa zwózka drewna. Miejscowi skracają sobie też czasem drogę i wjeżdżają do lasu samochodami i motorami. Warto więc zachować ostrożność i nie tracić z oczu dzieci.
Niebieski szlak wiedzie w kółko i, jeśli będziemy kierować się znakami, doprowadzi nas do miejsca startu. W Stojanowie jest  sklep spożywczy, w którym można się zaopatrzyć. Jest też kamienny pomnik ,,Płaczącej Matki” z 1918r.wzniesiony ku czci niemieckich żołnierzy poległych w I wojnie światowej.