Trasy rowerowe w Sobótce

TRASA GÓRSKA - turkusowa

Długość: 18.5 km
górska
Przebieg trasy: Wieżyca - Sobótka
Region:
dolnośląskie
Oznaczenie trasy rowerowej

Biegnie Spod Wieżycy w lewo, traktem Bolka wokół Stolnej Góry, obok źródła Joanny, do Rozdroża Holteia, dalej do polany Pod Dębem, stąd w dół do Przełęczy Tąpadła. Stąd Drogą asfaltową w prawo gdzie po ok.600 m skręca w prawo w drogę leśną do Bialskiego rozdroża objeżdża Ślężę wokół, poprzez Bartoszka do szczytu Wieżycy i trawersem w lewo do szlaku czarnego i do miejsca startu.


Blisko wjazdu na trasę znajduje się Wypożyczalnia Rowerów Górskich "GABRO", która oferuje rowery Mongoose.

Trasa prowadzi drogami i ścieżkami leśnymi w obrębie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Są one bardzo ciekawe i atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo. Ponadto jest niezwykle atrakcyjna pod względem zróżnicowanego stopnia trudności pokonywania trasy (urozmaicone wzniesieniami i spadkami terenu o różnej naturalnej nawierzchni).

UWAGA! Szczyty Ślęży i Raduni objęte są rezerwatami, co pociąga za sobą automatyczny zakaz poruszania się w ich obrębie wszelkich pojazdów. Wyjątek stanowią auta należące do Lasów Państwowych oraz obsługi Stacji Przekaźnikowej na Ślęży, który posiadają specjalne, stałe zezwolenia. Mimo to zakaz wjazdu na szczyty jest nagminnie łamany, co stanowi poważne zagrożenie dla samych bikerów jak i turystów pieszych. Doszło tu już do wielu bardzo poważnych w skutkach wypadków, w tym także ze skutkiem śmiertelnym.