Trasy rowerowe w Świebodzicach

Dookoła Świebodzic

Długość: 32,5 km
Przebieg trasy: ruiny palacu - ruiny pałacu
Region:
dolnoslaskie
Oznaczenie trasy rowerowej

ruiny pałacu - Kończyce - Palmiarnia - Zamek Książ - Cieszów Górny - Rzędziny - ruiny pałacu


Trasa zróżnicowana pod względem technicznym. Wytyczona została płaskimi terenami Obniżenia Podsudeckiego i Równiny Świdnickiej oraz obszarem górzystym Pogórza Świebodzickiego i Wałbrzyskiego. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko obszar Świebodzic, ale i tereny sąsiednich gmin: Wałbrzycha, Świdnicy, Strzegomia oraz Starych Bogaczowic. Na północ i zachód od Świebodzic szlak poprowadzony jest głównie drogami polnymi i szutrowymi. Na południu biegnie przez zwarty obszar kompleksów leśnych Książańskiego Parku Krajobrazowego. Na trasie znajdują się techniczne podjazdy/zjazdy, wymagające większego wysiłku fizycznego. Dla osób mniej zaprawionych w kolarstwie proponujemy w tym miejscu podprowadzić rower.
Z centrum miasta na szlak można dotrzeć żółtym szlakiem łącznikowym biegnącym z Placu Jana Pawła II do pętli autobusowej w Lubiechowie.

Atrakcje i miejsca godne zobaczenia zlokalizowane na trasie i w najbliższym sąsiedztwie:

ruiny Pałacu Wdów (XVIII w.), dworek, w którym w XIX wieku gościł W. Goethe, krzyż pokutny (XIV w.), Stare Miasto, ruiny Zamku Cisy (XIII w.), ruiny kościoła św. Anny w Pełcznicy (XII/XIII w.), pomnikowy cis "Bolko", Stado Ogierów Książ, Palmiarnia w Lubiechowie, krzyż pokutny w Lubiechowie, zabytkowe zagrody w Lubiechowie, gotycki kościół św. Jadwigi w Mokrzeszowie (XIV w.), neogotycki pałac w Mokrzeszowie (XIX w.).

Szanowny Rowerzysto!

Część zielonego szlaku rowerowego "Wokół Cierni" i niebieskiego "Dookoła Świebodzic" ( w dzielnicy Ciernie) poprowadzona została drogami transportu rolnego. Zwracamy się zatem do wszystkich korzystających z tej trasy, aby mieli na uwadze fakt, że drogi te często są wykorzystywane także przez miejscowych rolników. Tym samym bardzo prosimy o uszanowanie innych użytkowników drogi oraz o wspólne i niekonfliktowe korzystanie z niej.