Trasy rowerowe w Świebodzicach

Wokół Cierni

Długość: 13,6 km
Przebieg trasy: ruiny pałacu - Krzyż Pokutny
Region:
dolnoslaskie
Oznaczenie trasy rowerowej

ruiny pałacu - Kolonia Nowy Jawornik - początek dzielnicy Ciernie - Krzyż Pokutny


Bardzo łatwa technicznie trasa. W całości prowadzi terenami płaskimi Równiny Świdnickiej. Z łatwością pokonają ją zarówno dzieci, jak i osoby starsze bez przygotowania kondycyjnego. Prowadzi drogami transportu rolnego oraz przez niewielkie kompleksy leśne. Częściowo szlak wytyczony jest wzdłuż tzw. „Drogi Węglowej”, którą do czasu wybudowania kolei wywożono węgiel z wałbrzyskich kopalni do portów odrzańskich. Przemierzając trasę warto zwrócić uwagę na rozciągające się w kierunku południowym pasmo Sudetów z Chełmcem, Wielką Sową i Masywem Trójgarbu na pierwszym planie. W pogodne dni doskonale są widoczne Karkonosze z górującą nad nimi Śnieżką.

Atrakcje i miejsca godne zobaczenia na trasie:

ruiny Pałacu Wdów (XVIII w.), dworek, w którym w XIX wieku gościł W. Goethe, średniowieczne krzyże pokutne, grodzisko słowiańskie (IX w.). Nieco powyżej szlaku, w kierunku centrum miasta koniecznie trzeba zobaczyć gotycki kościół św. Franciszka z Asyżu z cennymi polichromiami z przełomu XIII i XIV wieku. Prowadzi do niego szlak łącznikowy w kolorze żółtym.

Szanowny Rowerzysto!

Część zielonego szlaku rowerowego "Wokół Cierni" i niebieskiego "Dookoła Świebodzic" ( w dzielnicy Ciernie) poprowadzona została drogami transportu rolnego. Zwracamy się zatem do wszystkich korzystających z tej trasy, aby mieli na uwadze fakt, że drogi te często są wykorzystywane także przez miejscowych rolników. Tym samym bardzo prosimy o uszanowanie innych użytkowników drogi oraz o wspólne i niekonfliktowe korzystanie z niej.