Skip to main content

Trasa rowerowa Zgierz - Rezerwat "Ciosny"

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie brak oznakowania lub trasa łaczy wiele szlaków  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Portal informacyjny miasta Zgierz
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Zgierz - Rezerwat "Ciosny"

Zgierz - Rezerwat "Ciosny"

Zapraszamy do wybrania się całą rodziną na wycieczkę rowerową ze Zgierza do rezerwatu jałowców "Ciosny".
Możemy ją rozpocząć przy Komendzie Hufca ZHP. Udajemy się ul. Długą w dół, skręcamy w prawo i dalej poruszamy się ulicą Piątkowską. Dojeżdżamy do ul. Ciosnowskiej, która prowadzi nas do toru kolejowego Łódź - Kutno (1,5 km). Przekraczamy go i za terenem wojskowym skręcamy w lewo, utrzymując kierunek północny. Szlak wychodzi na rozległe tereny uprawne, opadające lekko w dół, w stronę pobliskiego lasu w Dąbrówce. Szlak biegnie zachodnim skrajem lasu. Przeciwległym, wschodnim - ciągnie się niebieski Szlak Ofiar Hitlerowskiego Ludobójstwa.


Po 500 m docieramy do wsi Dąbrówka - Malice (3,5 km), która znajduje się wzdłuż północnego skraju lasu. Tuż po wyjechaniu z niego szlak przecina wąską strugę Dzierżązny. Droga wznosi się i wyprowadza naszą ścieżkę na najbardziej na północ wysuniętą krawędź Wzniesień Łódzkich. Szlak dochodzi do szerokiej drogi leśnej - z Lućmierza do Rosanowa.
Po przecięciu drogi do Rosanowa jedziemy na wschód skrajem Lasu Lućmierskiego. Osiągamy wkrótce rozwidlenie dwóch dróg. Ta odchodząca w lewo biegnie północnym skrajem lasu do szosy nr 1, natomiast druga - w kierunku południowo wschodnim, wiedzie do wsi Rosanów Stary.
Szlak skręca w lewo i dociera wkrótce do drogi odchodzącej w prawo, w kierunku północnym do wsi Kolonia Ciosny. Można się nią dostać do północnego skraju rezerwatu, następnie objechać go od strony zachodniej i wyjechać na drogę, którą biegnie szlak (7,5 km). Tuż przy siatce i w głębi ogrodzonego terenu widoczne są wyniosłe kolumny jałowców. Ich pnie osiągają na dole obwód od 10 do 20 cm, a wysokość tych krzewów dochodzi do 5 m. Jest to jedyne skupisko jałowców o tej wysokości w Polsce.