Skip to main content

Trasa G - okolice Podzamcza 1

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 29.7 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Serwis Informacyjny Związku Gmin Jurajskich
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Podzamcze -Podzamcze

Podzamcze - Karlin - Stare Kilełkowice - Mokrus - Giebło - Pilica - Ryczów - Podzamcze

Trasa wycieczki rowerowej G nie jest zbyt długa. Jednak znajdujące się na niej podjazdy i zjazdy sprawiają, że jest ona jedną z trudniejszych tras wśród zamieszczonych w Atlasie.

Zwiedzenie monumentalnych ruin zamku "Ogrodzieniec" w Podzamczu, u podnóża którego rozpoczynamy wycieczkę, proponujemy odbyć przed ruszeniem w drogę, gdy nie będziemy mieli w nogach trudów trasy. Ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego zamek został wzniesiony w XIV w. Za sprawą Seweryna Bonera przekształcony w XVI w. z zamku warownego we wspaniałą renesansową rezydencję nazywaną "drugim Wawelem". Spalony podczas "Potopu" szwedzkiego już nigdy nie odzyskał swojej dawnej świetności. Obecnie są to jedne z największych ruin tego typu w Europie.

Początek trasy G to kilkukilometrowa jazda wśród lasów wzdłuż czerwonego szlaku w kierunku Karlina. We wsi znajduje się postawiona w XIX w. kaplica oraz pomnik poległych w II wojnie światowej. Za Karlinem "przeskakujemy" na czerwony szlak rowerowy, by po dojechaniu do drogi asfaltowej skręcić w prawo w kierunku Starych Kiełkowic. Tam skręcamy w lewo i rozpoczynamy mozolną wspinaczkę przez Mokrus do Giiebła. Tutaj proponujemy kolejny przystanek by zwiedzić cmentarz oraz znajdujący się obok kościół p.w. św. Jakuba z fragmentami murów pochodzącymi z XII - XIII w. Jest przykładem architektury romańskiej. W środku trzy zabytkowe ołtarze wykonane z drewna. W centrum wsi warto obejrzeć usytuowany w kompleksie parkowym dworek szlachecki pochodzący z końca XVIII wieku.

Dalej trasa wycieczki prowadzi do Pilicy. Często omijana przez bywalców Jury oferuje turystom wiele atrakcji historycznych i potrzeba kilka godzin by móc wszystkie zobaczyć i zwiedzić: kościół św. Jana Chrzciciela z elementami gotyckimi rozbudowany w XVI i XVII w. (w środku piękne kaplice); barokowy klasztor i kościół Reformatów z 1746 r.; zabytki pożydowskie; stylowe dworki i kamienice w Rynku; zespół pałacowo - parkowy z renesansowym pałacem z XVI w. oraz murami fortecznymi z XVII w.

Przed wyjazdem z Pilicy proponujemy przystanek nad zalewem, obok brzegów którego prowadzi trasa. W tym miejscu warto skupić się na dokładnym czytaniu mapy, a bez trudu dotrzemy do niebieskiego szlaku, który doprowadzi nas po kilkukilometrowym podjeździe do Ryczowa. Na trudnodostępnej skale zachowały się resztki strażnicy obronnej z XIV w. (aby tam dotrzeć należy pojechać żółtym szlakiem). W centrum wsi, obok szkoły znajduje się pomnik i mogiła pomordowanych przez hitlerowców. Tereny wokół Ryczowa zachwycają swoim pięknem i zachęcają do różnorodnych form rekreacji.

Jadąc dalej niebieskim, a następnie czerwonym szlakiem po 3 km wspinaczki i krótkim, ale trudnym zjeździe wrócimy do Podzamcza.