Skip to main content

Trasa L - okolice Skały

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 42.6 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Serwis Informacyjny Związku Gmin Jurajskich
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Skała -Skała

Skała - Grodzisko - Ojców - Wola Kalinowska - Sąspów - Pieskowa Skała - Wielmoża - Trnawa - Imbramowice - Ściborzyce - Minoga - Skała

Trasa L jest jedną z trudniejszych tras. I to zarówno ze wzglądu na profil trasy jak również z uwagi na jej długość. Częściowo prowadzi po najbardziej znanych rejonach Jury jak np. Ojców czy Pieskowa Skata, a częściowo po mniej znanych miejscach, w których większość korzystających z  Atlasu będzie po raz pierwszy.

Początkiem naszej wycieczki jest rynek w Skale, w którego okolicy oglądnąć można XIX-wieczne kamienice. Cennym zabytkiem sakralnym jest pochodzący z XV w. kościół parafialny i stojąca obok niego XVIII-wieczna drewniana dzwonnicach. Wyjeżdżamy ze Skały drogą na Wolbrom, by po dojechaniu do niebieskiego szlaku podążać za jego znakami do Grodziska. Na murach dawnego zamku i XIII-wiecznego klasztoru klarysek wybudowano kościół oraz pustelnię bl. Salomei. Na stromym zjeździe do drogi asfaltowej należy szczególnie uważać, a mniej wprawni rowerzyści niech lepiej zejdą z roweru.

Przed dojazdem do Ojcowa zwróćmy uwagę na "zawieszoną" nad wodą po lewej stronie drogi wybudowaną w 1901 r. Kaplicę na Wodzie p.w. Józefa Robotnika. W Ojcowie jest tak wiele atrakcji (patrz opis do mapy M), że zapoznanie się z nimi w ciągu: jednej wycieczki jest praktycznie niemożliwe. Wyjazd z Ojcowa to niezły odcinek kolarstwa i górskiego. W Woli Kalinowskiej skręcamy w lewo w wąską drogę asfaltową, którą dojedziemy do Doliny Sąspowskiej. Kolejna wspinaczka czeka nas w Sąspowie, gdzie po stromym podjeździe (a raczej podejściu) dotrzemy do pochodzącego z II połowy XVII w. kościoła, oraz do stojącej obok drewnianej dzwonnicy z 1765 r.

Trzymając się oznakowań żółtego szlaku jedziemy do Pieskowej Skały. Po stromym i niebezpiecznym zjeździe w lesie niemal wpadniemy na Maczugę Herkulesa - jedną z najbardziej znanych i osławionych legendami skałę o wys. 25 m. Na jej szczycie stoi krzyż umieszczony tam przez jej pierwszego zdobywcę w 1933 roku. Po krótkim odcinku jazdy asfaltem znajdziemy się u podnóża dobrze zachowanego zamku, wzniesionego w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Dzisiejszy wygląd zamku to efekt przekształcenia go w XVI wieku w renesansową rezydencję. Na początku XX w. pełnił rolę ośrodka letniskowego, a teraz w jego komnatach znajduje się muzeum.

Z Pieskowej Skały jedziemy stromym podjazdem w stronę Podzamcza. Dalsza część trasy przebiega przez okolice rzadziej odwiedzane przez turystów, ale również w tych okolicach można spotkać ładne krajobrazy i ciekawe obiekty historyczne. Jadąc przez Trnawę warto zwrócić uwagę na pochodzący z końca XVIII w. klasycystyczny dwór otoczony parkiem.

Sporym zaskoczeniem będzie dla nie znających okolic Imbramowic widok wyłaniającego się okazałego zespołu klasztornego Norbertanek wzniesionego w latach 1711-21. W centrum wsi stoi barokowy kościół z XVIII w., a obok barokowa dzwonnica i kostnica. Z Imbramowic kierujemy się w stronę Ściborzyc. Tam skręt w prawo i wracamy w stronę Skały. Ostatnie kilometry trasy L to przeważnie strome, długie podjazdy, które po długiej jeździe będą prawdziwą próbą wytrzymałości.