Skip to main content

Bursztynowy Szlak Rowerowy na Przedgórzu

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 68,2 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Strona Gminy
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Niepołomice - Kłyż

Niepołomice - Borzęcin - Szczurowa - Radłów - Kłyż

„Bursztynowy Szlak Rowerowy” jest fragmentem międzynarodowego szlaku rowerowego biegnącego z Budapesztu przez Węgry, Słowację i Polskę. Nazwa oraz przebieg szlaku nawiązują do starożytnego Bursztynowego Szlaku łączącego Rzym z Wybrzeżem Morza Bałtyckiego.
W ramach projektu na terenie czterech LGD zostanie wytyczony i oznakowany szlak rowerowy o łącznej długości 68,2 km, przebiegający od Niepołomic, przez gminy Borzęcin, Szczurowa, Radłów, do Kłyża w gminie Żabno. Wybudowane zostaną także cztery miejsca wypoczynku (po jednym na terenie działania każdej z LGD), a promocję szlaku ma wspomóc wydanie 1500 egzemplarzy mapy turystycznej.


Fragment „Bursztynowego Szlaku Rowerowego” na terenie Lokalnej Grupy Działania „Kwartet na Przedgórzu” przebiegał będzie przez teren dwóch gmin – Borzęcin i Radłów. Szlak turystyczny o długości 20,9 km rozpocznie się w miejscowości Łazy i będzie prowadził w kierunku Borzęcina Górnego, wzdłuż rzeki Uszwicy, przez Borzęcin Dolny do miejscowości Jagniówka. Dalej szlak przebiega przez gminę Szczurowa (miejscowość Dołega), skąd kieruje się do gminy Radłów. W miejscowości Wał Ruda biegnie wzdłuż lasu, przekracza rzekę Kisielinę, docierając do miejscowości Przybysławice, gdzie przy mleczarni skręca w kierunku Pasieki Otfinowskiej w gminie Żabno.W ramach promocji „Bursztynowego Szlaku Rowerowego” zostanie wydany informator turystyczny, opisujący lokalne atrakcje kulturalne i przyrodnicze. Ponadto przed budynkiem Domu Ludowego w Borzęcinie, z myślą o turystach stworzone zostanie specjalne miejsce wypoczynkowe.- Szlak rowerowy został zaprojektowany tak, aby poprzez formę aktywnej rekreacji każdy mógł poznać lokalne walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne.

Powstanie szlaku przyczyni się do rozwoju turystyki oraz aktywnych form spędzania czasu wolnego – komentuje Piotr Kania, prezes stowarzyszenia.
Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie jest w trakcie realizacji projektu Wschodnia Małopolska na rowerze realizowanego wspólnie z 4 innymi LGD, tj.
„Pogórzańskim Stowarzyszeniem Rozwoju”, „Zielonym Pierścieniem Tarnowa”, „LGD Dunajec-Biała” oraz „Na Śliwkowym Szlaku”. W ramach projektu trasy powstaną na terenie gmin Borzęcin, Brzesko, Dębno i Radłów.