Skip to main content

"Śladem rzeki Korabiewki"

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy 40 km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Urząd Miasta Pszczonów
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Mszczonów - Mszczonów

Mszczonów - Korabiewice - Olszanka - Puszcza Mariańska - Mszczonów

    Warto zobaczyć - Wieś Korabiewice, Kościół pw. św. Matki Bożej Anielskiej w Korabiewicach, wieś Olszanka, zabytkowy budynek L.O. im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej, Zespół Kościelno-Klasztorny Ojców Marianów w Puszczy Mariańskiej, Senatorówka - siedziba Nadleśnictwa Radziwiłłów, Rezerwat leśny Puszcza Mariańska.

    Wieś Korabiewice, Kościół pw. św. Matki Bożej Anielskiej w Korabiewicach
Królewska wieś nad Korabiewką, powstała na przełomie XII i XIII wieku. Przez ponad 600 lat stanowiła gospodarcze i administracyjne centrum gminy. W Korabiewicach znajduje się kościół pw. św. Matki Bożej Anielskiej. Jest to stosunkowo młoda parafia, w której pomysłodawcą budowy kościoła była Konrad Michałowski. Po wielu staraniach, 16 lipca 1958 roku, rozoczęto przygotowania do budowy świątyni. Decyzją księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, w 1958 r. do Korabiewic skierowany został ksiądz Tadeusz Seget, który po śmierci został pochowany na miejscowym cmentarzu.

    Wieś Olszanka
Osada o willowej zabudowie, w sosnowym lesie, powstała na początku XX wieku. Okolica zasłynęła z mikroklimatu, bardzo korzystnego dla osób cierpiących z powodu chorób płuc. Piękno tych stron oraz bliskość Warszawy, dobrze skomunikowanej przez przystanek kolejowy w Radziwiłłowie, spowodowały napływ przedstawicieli warszawskich elit artystycznych i naukowych. Powstało wiele dworków i willi, do dzisiaj zachwycających swoim urokiem. Z Olszanką związał się szereg znanych i wpływowych osób: rodzina Rapackich, prof. Henryk Galle, Czesław Tański, dr Antoni Stefanowski, prof. Wojciech Świętosławski i inni.

    Zabytkowy budynek L.O. im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej
"Czerwoniak" powstały ze składek społecznych w połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku w miejscu leśniczówki królewskiej. W budynku mieścił się pierwszy na ziemiach polskich przytułek dla dziewcząt, później Zakład Poprawczy, a od 1982 roku funkconuje Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Tańskiego.

    Zespół Kościelno-Klasztorny Ojców Marianów w Puszczy Mariańskiej
Drewniany Kościół św. Michała Archanioła i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z XVII wieku wraz z budynkiem klasztornym i pomnikiem o. Papczyńskiego i króla Jana III Sobieskiego (w miejscu lipy, pod którą siadywał)
    
     Senatorówka - siedziba Nadleśnictwa Radziwiłłów
"Senatorówkę" wybudowano po krótkim pobycie cara Mikołaja II (zauroczonego ponoć tymi stronami). Obecnie mieści się w niej Nadleśnictwo Radziwiłłów. Miejsce znane m.in. z wielokrotnych pobytów Jarosława Iwaszkiewicza, który bywał na początku XX wieku u emerytowanego carskiego senatora Gotowcewa.

    Rezerwat leśny Puszcza Mariańska
Rezerwat o powierzchni 132 ha, utworzony w 1983 roku, w celu zachowania fragmentu lasu grądowego z chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin zielnych w runie. Jego bogactwo przyrodnicze koncentruje się wokół dwóch śródleśnych strug. W ich pobliżu rozpościerają się lasy grabowe z dębem szypułkowym i sosną zwyczajną, rzadziej można spotkać brzozę brodawkowatą, lipę drobnolistną oraz lasy łęgowe, w których gatunkiem dominującym jest olsza czarna oraz jesion wyniosły.