Trasy rowerowe w Warszawie i okolicy

Zielonka - Pałac Alexandrium - Zielonka

Długość: 71 km
łatwa
Przebieg trasy: Zielonka - Zielonka
Region:
Mazowieckie

Zielonka – Ossów – Leśniakowizna – Zebraniec - Pałac Alexandrium – Poświętne – Międzyleś – Dzięcioły – Tłuszcz – Ostrowek - Klembów – Stary Klaszew – Czarna – Kobyłka – Stawy w Zielonce – Zielonka


Ogród otaczający pałac Alexandrium / fot. Ania Natasza Górecka

Ogród otaczający pałac Alexandrium / fot. Ania Natasza Górecka

Sympatyczna i urozmaicona trasa polecana zwłaszcza na jesień - jej dużym atutem jest to, że z Warszawy do Zielonki jedzie się zaledwie 11 minut, co sprawia, że trasa świetnie nadaje się nawet na krótkie dni. Prowadzi w większości mało lub średnio uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Fragmenty leśne można w razie potrzeby łatwo objechać, więc po lekkich korektach z propozycji mogą skorzystać również kolarze szosowi.
Startujemy ze stacji kolejowej w Zielonce. Ruszamy na wschód wzdłuż Krajoznawczego Szlaku Przyrody i historii. W Ossowie miłośnicy historii mogą zboczyć na chwilę w prawo, żeby odwiedzić Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Dalej jedziemy szosą, a pomiędzy Leśniakowizną a Ostrowikiem polecamy na chwilę zboczyć do lasu, zwłaszcza w jesiennych barwach prezentującego się przepięknie. W końcu docieramy do Pałacu Alexandrium. Park jest udostępniony do bezpłatnego zwiedzania, można skorzystać też z licznych ław i stołów piknikowych i zrobić sobie przerwę. Kierujemy się na północ i czeka nas dłuższy fragment gładkich szos.

W Tłuszczu możemy zatrzymać się na obiad lub uzupełnić zapasy w sklepie. Następnie kierujemy się na zachód. Za Jasienicą czeka nas kolejny leśny fragment, trudny do ominięcia, jednak króciutki. Potem przez Klembów, Stary Klaszew i Czarną docieramy do Kobyłki, gdzie możemy podziwiać zaskakująco duży jak na tak niewielką miejscowość Kościół św. Trójcy z XVIII w.

Stąd już tylko kilka kilometrów do stawów w Zielonce – wisienki na torcie i najpiękniejszego punktu wycieczki, gdzie warto zaplanować dłuższy piknik, a latem nawet kąpiel na niewielkiej, uroczej plaży. Trasa kończy się na tej samej stacji kolejowej, z której startowaliśmy.

Autorka: Ania Natasza Górecka

Długość trasy: 0 Najwyższy punkt: 0 Najniższy punkt: 0 Pobierz plik GPX