Trasy rowerowe w Białymstoku i okolicy

Białystok - Cisówka

Długość: 60 km
Przebieg trasy: Grabówka - Michałowo
Region:
Podlaskie

Grabówka - Jednia - Mivhałowo - Nowa Wola - Odkrywkowa kopalnia torfu - Juszkowy Gród - Bondary - Siemianowczyzna - Cisówka - Szymki - Jałówka - Wiejki - Rezerwat "Gorbacz" - Michałowo


Początek trasy w Grabówce. Kierujemy się w stronę Bobrownik. Po 11 km - skręcamy w prawo na szosę do Michałowa.
Jednia - 16,7 km - stacja kolejowa na linii Białystok - Zubki.  Drewniana dróżniczka z końca XIX wieku.
Michałowo – 27,7 km – murowana hala dawnej fabryki włókienniczej Freimarka z początków XX wieku.  Kierujemy się w stronę Bondar.
Nowa Wola – 33,1 km – przy skrzyżowaniu drewniana cerkiew z lat 1906-08.
Odkrywkowa kopalnia torfu – 37 km – po oby stronach drogi, jedyna w regionie.
Juszkowy Gród – 40,8 km – skręcamy w prawo do Bondar.
Bondary – 44,4 km – we wsi są dwa betonowe bloki mieszkalne, do których przesiedlono część ludności z zatopionych przez zalew wiosek.
45,5 km – skręcamy w prawo w kierunku Hajnówki. Dla urozmaicenia trasy można zahaczyć o Rybaki i dojechać do zamkniętej dla publicznego ruchu drogi przez główną tamę na zalewie. Z tamy rozciąga się widok na większa część zalewu. W Rybakach znajduje się obecnie największa i oficjalna plaża nad zalewem.
49,5 km – zjazd w lewo z drogi w kierunku Siemianówki.
Siemianówka – 54,6 km – mijamy tory. Potem na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w stronę cerkwi. Za nią znajduje się budynek szkoły podstawowej. Latem szkoła jest zamknięta, ale rowerzyści twierdzą, że na boisku można rozbić namiot i przenocować. Trzeba tylko zapytać o pozwolenie w mieszkaniu przylegającym do szkoły. Zaraz za boiskiem znajduje się zalew, odgrodzony wysoka groblą, z której rozciąga się piękny widok.
Siemiankowszczyzna – 58 km – wieża widokowa i ciągnąca się tutaj grobla zamykająca teren zalewu to miejsce, które szczególnie upodobali sobie ornitolodzy ze względu na miejsca lęgowe wielu gatunków rzadkich ptaków. Przy odrobinie szczęścia można wypatrzyć bociana czarnego lub orła bielika.
Cisówka – nieczynny pasażerski przystanek kolejowy.
Szymki – 4,9 km od Cisówki – skręcamy w prawo w kierunku Jałówki.
Jałówka – 10,8 km – Jedziemy drogą główna przez wieś. Niegdyś przez Jałówkę przebiegał główny trakt z Warszawy do Mińska Białoruskiego. Białoruskiego centrum miejscowości jest cerkiew na planie rotundy. Przykryta jest szklaną kopułą. Ponadto we wsi – ruiny kościoła zbombardowanego w 1941 roku. Na skrzyżowaniu w Jałówce skręcamy w prawo. Kierujemy się na szutrówkę prowadzącą do wsi Wiejki. UWAGA! Łatwo jest tu zgubić drogę. W razie czego należy jechać na zachód lub południowy zachód tak, aby dotrzeć do szerokiej gruntowej drogi z Nowej Łupianki do Wiejek.
Wiejki – 26,4 km – skręcamy w prawo do miejscowości Podobierany. Stąd gruntówką prosto do Michałowa.
Rezerwat Gorbacz – 31,5 km – po prawej stronie.
Michałowo – 40 km – powrót do Białegostoku.