Trasy rowerowe w Białymstoku i okolicy

Białystok - Kiermusy (przez Tykocin i Pentowo)

Długość: 27 km
Przebieg trasy: Białystok - Kiermusy
Region:
Podlaskie

Białystok - Tykocin - Pentowo - Kiermusy


Początek trasy w Białymstoku. Startujemy przy skrzyżowaniu szosy do Warszawy i obwodówki. Kierujemy się poboczem w stronę stolicy, mijamy Żółtki i most na Narwi. Za nim skręcamy w prawo do Tykocina;
7,8 km – skręcamy w prawo z głównej szosy do Złotoryi na drogę do Tykocina;
9,5 km – z prawej pomiędzy zabudowaniami w Złotoryi widać miejsce, w którym rzeka Supraśl wpada do Narwi. Dalej już do samego Tykocina prowadzi ciekawa, pagórkowata droga, z której rozciąga się widok na dolinę rzeki.
Tykocin – 21 km. Jedziemy prosto, mijamy zabytkowe mury klasztoru i zabytkowy rynek, dojeżdżamy do synagogi z 1642 r. Obecnie mieści się tam muzeum (czynne codziennie, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych, od godziny 10 do 17, kasa czynna do godziny 16.30). Obok synagogi jest mała restauracja serwująca tradycyjne żydowskie potrawy. Następnie cofamy się do skrzyżowania przed synagogą i skręcamy w prawo do Jeżowa.  Potem odbijamy w wąską asfaltówkę w kierunku Pentowa.
Pentowo – 25,2 km – Europejska Wioska Bociania – na stosunkowo niewielkim terenie znajduje się ponad 20 bocianich gniazd. Jest też wysoka wieża widokowa.
Kiermusy – 27,5 km – miejscowość z kompleksem domków, hotelem i karczmą. W karczmie niespodzianki, np. wejście do łazienki przez szafę.