Trasy rowerowe w Wiżajnach

Do Smolnik

Długość: 32.3 km
Przebieg trasy: Wiżajny - Wiżajny
Region:
podlaskie

Wiżajny - Bolcie - Leszkiemie - Mauda - Użmauda - Żelazkowizna - Kłajpeda - Stara Hańcza - Dzierwany - Smolniki - Ługiele - Jegliniszki - Sześciwłóki - Rogożajny - Wiżajny


Jest to najdłuższa trasa rowerowa oznakowana w ramach projektu na terenie naszej gminy. Biegnie przez malownicze tereny a jej część przebiega wzdłuż Suwalskiego Parku Krajobrazowego. W miejscowości Bolcie znajduje się jezioro Ingiel, które przecina granicę państwa , jego północny kraniec znajduje się już na terytorium Litwy. Warto tutaj trochę zboczyć z trasy by znaleźć się na trójstyku granic: Polski, Litwy i Rosji. We wsi Stara Hańcza warto zobaczyć pozostałości po dworze pochodzącym z XVIII wieku, który w 1946 roku spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach. Trasa biegnie obok najgłębszego jeziora w Polsce Hańcza oraz jeziora o ciekawym kształcie (trzy misy połączone przesmykami) Jaczno. Smolniki to kolejne zagłębie agroturystyczne na terenie naszej gminy. Znajdują się tu kwatery agroturystyczne, pola namiotowe i szkolne schronisko młodzieżowe. Wieś jest malowniczo położona na skraju morennowej wysoczyzny, z której roztaczają się wspaniałe widoki na rozległą dolinę rzeki Szeszupy. Tutaj Andrzej Wajda nagrywał sceny do filmu „Pan Tadeusz”. Warto też wspomnieć o zabytkowej kaplicy z początku XIX wieku znajdującej się na cmentarzu naprzeciw współczesnego kościoła.
W ramach wspomnianego projektu trasy zostały wytyczone i oznakowane- wymagają jednak ciągłego przeglądu i uzupełniania brakującego oznakowania.
Kontynuacją zrealizowanego projektu „Rozwój turystyki rowerowej i integracja ludności lokalnej na polsko-litewskim pograniczu” jest projekt „Zintegrowana Sieć Tras Rowerowych Suwalszczyzny” realizowany wspólnie z gminami powiatu suwalskiego oraz SIRT w Suwałkach , celem którego było zaprojektowanie modelowej sieci 500 km tras rowerowych na Suwalszczyźnie w oparciu o nowoczesne metody i techniki bazujące na doświadczeniach krajów bałtyckich, które były partnerami projektu.
W ramach w/w projektu wykonana została dokumentacja : projekt budowlany elementów małej architektury w miejscu odpoczynku przy szkole podstawowej w Wiżajnach ( dwie wiaty ze stołami i ławami na 12 osób).