Trasy rowerowe w Gdańsku

Wyprawa do Pruszcza i Skarszew

Długość: 100 km
Przebieg trasy: Gdańsk - Gdańsk
Region:
pomorskie

Gdańsk - Pruszcz Gdański - Mierzeszyn - Skarszewy - Gdańsk


Wycieczkę rozpoczynamy w okolicach Starego Miasta w Gdańsku. Aby dojechać do Pruszcza Gdańskiego, kierujemy się w stronę Traktu św. Wojciecha, tam wjeżdżamy na promenadę ciągnącą się wzdłuż Kanału Raduni. Jadąc po lewej stronie koryta kanału możemy bez większych problemów dojechać do Pruszcza Gdańskiego.

Droga przebiega po wale zabezpieczającym kanał, jest piaszczysta twarda, ubita. Na samym początku po prawej stronie mijamy świątynię Menonitów, dalej wieżę pozostałą po zburzeniu kościoła na tzw. Zaroślaku. Na wysokości Oruni możemy obejrzeć po prawej kościół św. Józefa i przylegającą do niego plebanię, dalej mijamy Park Oruński, a na wysokości Gdańska Lipce mijamy po lewej stronie dom podcieniowy zwany Lwim Dworem. W okolicach św. Wojciecha przejeżdżamy obok zabytkowego kościoła i założeń parkowych otaczających średniowieczną kaplicę pielgrzymów.

Pruszcz Gdański
Gdy pojedziemy dalej wzdłuż Kanału Raduni po ok. 15 minutach powinniśmy dojechać do Pruszcza Gdańskiego. Przy pierwszym skrzyżowaniu naszej ścieżki z drogą asfaltową należy przejechać na prawą stronę kanału aby dalszą trasę przez miasto kontynuować ścieżkę rowerową, która poprowadzi nas do gotyckiego kościoła w Pruszczu Gdańskim. Warto poświęcić mu chwilę czasu. Za kościołem zjeżdżamy na drogę i skręcamy w prawo kierując się asfaltową drogą do miejscowości Juszkowo, po kilku minutach przejeżdżamy pod Gdańską obwodnicą. Dalej kierujemy się w stronę miejscowości Jagatowo, mijając Borzęcin, Rekcin, Żuławę. Na odcinku od Rekcina do Żuławy trzeba prze ok. kilometr jechać główną drogą 222, droga jest wąska a ruch samochodowy bardzo duży, warto zachować szczególną ostrożność. Gdy dojeżdżamy do miejscowości Żuława, zjeżdżamy z głównej drogi, i jedziemy przez wieś, na wysokości kościoła skręcamy w lewo w gruntową drogę którą dojedziemy do miejscowości Warcz mijając po drodze piękny las bukowy. W Warczu zjeżdżamy na drogę asfaltową i kierujemy się do miejscowości Mierzeszyn (przez Domachowo). Gdy dojedziemy do Mierzeszyna na rozjeździe kierujemy się w lewo przejeżdżamy przez wieś mijając po lewej stronie kościół z czerwonej cegły, po kilku minutach po prawej stroni możemy zauważyć drugi kościół z bardzo oryginalną wieżą. Następnie kierujemy się do Skarszew prze Błotnię, Olszankę, po ok. 2 kilometrach za Olszanką na skrzyżowaniu kierujemy się na Drzewinę. Przed tą miejscowością należy zachować szczególną ostrożność gdyż spadek terenu wynosi ponad 12% a droga jest tam wąska wcinająca się we wzgórze. Następną miejscowością jest popegieerowskie Pawłowo, za którą skręcamy w prawo, po ok. 9 km dojeżdżamy do Skarszew.

Skarszewy
Kierujemy się w kierunku centrum, tam na wzgórzu dostrzegamy przepiękną wierzę kościoła parafialnego, za kościołem na wzgórzu usytuowany jest piękny kwadratowy ryneczek. W jednej z bocznych uliczek można obejrzeć pozostałości po zamku Joanitów, pod zamkiem rozciąga się boisko lokalnego klubu Wietcisa Skarszewy, po przeciwnej stronie rynku obok neogotyckiej świątyni można zauważyć pozostałość po XVII w. Zborze Kalwińskim. Cel naszej wycieczki został osiągnięty. Czas na przerwę - polecam lokalne drożdżówki w cukierni obok gotyckiego kościoła, świeże, pyszne z gigantyczną ilością kruszonki - na jednej na pewno się nie skończy.

Drzewina
Wracając do Gdańska kierujemy się na Pawłowo i Drzewinę, aby ominąć bardzo ostry podjazd w Drzewinie za przystankiem PKS odbijamy polną drogą w prawo, czeka nas ok. 3 km droga z cudownymi widokami na wzgórza, łany traw i zbóż, sady, gaje brzozowe, po 1,5 km. Napotykamy fragment zabudowań Eremu Karmelitów Bosych z furtą klasztorną. Po kilkunastu minutach dojeżdżamy do Olszyny, tam zjeżdżając na drogę kierujemy się w prawo na Błotnę, Mierzeszyn. W Mierzeszynie po przejechaniu przez wieś na rozjeździe skręcamy w prawo kierując się na Domochowo. W Domochowie na krzyżówce skręcamy w lewo tam po ok. 800 m. droga asfaltowa skręca mocno w lewo, my jednak jedziemy prosto wbijając się w brukowaną, polną drogę.

Pręgowo
Po 2 km mijamy zabudowania leśniczówki, po następnych 2 km dojeżdżamy do Pręgowa Dolnego, wzdłuż głównej drogi prowadzącej przez wieś dojeżdżamy do Pregowa Górnego, tam po lewej stronie napotykamy niesamowitej urody gotycki kościół zbudowany z polnego kamienia. Za kościołem skręcamy w prawo na drogę prowadzącą wzdłuż torów wąskotorówki, po ok. 800 m. przejeżdżamy przez tory, po chwili mijamy po prawej stronie zabudowania dawnego Dworca w Bielkówku, na najbliższym rozjeździe skręcamy w lewo i po 700 m dojeżdżamy do asfaltowej drogi kierując się w stronę Lublewa.

Lublewo
W Lublewie możemy zobaczyć kolejny malutki gotycki kościółek, z przepięknym wyposażeniem, renesansową amboną, i barokową chrzcielnicą. Na południowej elewacji kościoła znajdziemy również zegar słoneczny. Aby dojechać do Gdańska odcinek od Lublewa do Bąkowa przebywamy wzdłuż głównej drogi 221. W Bąkowie skręcamy w lewo na Otomino, tam jedziemy ok. 4 km po znaczonej leśnej ścieżce rowerowej. Jadąc oznakowaną trasą mijamy, rezerwat Bursztynowej Góry, osiedle w Otominie i jezioro Otomińskie dalej skręcając w prawo po oznakowanej trasie rowerowej jedziemy w Stronę Kiełpina Górnego.

Powrót
Na końcu trasy rowerowej rozpoczynają się zabudowania osiedla Kipełpino Górne, tam zjeżdżamy na drogę osiedlową i jedziemy cały czas prosto kierując się w stronę Hiper Marketu Auchan. Przejeżdżamy nad obwodnicą jadąc po ścieżce pieszo rowerowej, przejeżdżamy obok zabudowań hipermarketu, po lewej stronie mijamy osiedle domów jednorodzinnych, na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i dalszą drogę przez dawny poligon pokonujemy drogą gruntową. Gdy spojrzymy w dół zobaczymy charakterystyczne zabudowania dworca wąskotorówki, dalej przejeżdżamy pod zniszczonym mostem dawnej kolejki. Po kilku minutach droga gruntowa zmienia się w drogę wyłożoną płytami, jedziemy po niej cały czas w dół, przejeżdżając obok dwóch szlabanów zamykających drogi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego dla ruchu samochodowego. Po kilku minutach dojeżdżamy do zabudowań dzielnicy Brętowo. Jadąc cały czas prosto dojeżdżamy, do ścieżki rowerowej prowadzącej na Morenę i ul. Słowackiego.