Trasy rowerowe w Dąbrowie Górniczej i okolicy

Trasa nr 1 Do Będzina przez Piekło

Długość: 32 km
średnia
Przebieg trasy: Gimnazjum nr 9 w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach - Gimnazjum nr 9
Region:
śląskie

Gimnazjum nr 9 w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach - ul. Kusocińskiego - Jezioro "Pogoria III" - Park Zielona - ul. Robotnicza - Zamek w Będzinie - Park Zielona - ul. Letnia - Antoniów - ul. Kusocińskiego - Gimnazjum nr 9


1, 2, 3 - dogodne punkty rozpoczęcia i zakończenia wycieczki.

Ciekawe miejsca na trasie wycieczki:
- Jezioro Pogoria III;
- Jezioro Pogoria IV - Kuźnica Warężyńska;
- Park Zielona;
- Czarna Przemsza;
- Zamek w Będzinie;
- Cmentarz żydowski w Będzinie.

Trasa średniej trudności. Asfaltowe i szutrowe ścieżki dla rowerzystów, ciężka technicznie polna ścieżka wzdłuż Czarnej Przemszy. Długość trasy: około 32 km.

Wycieczkę rozpoczynamy przy budynku (1) Gimnazjum nr 9 w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach. Spod szkoły ruszamy ulicą Łąkową i po około 100 metrach asfaltowej drogi skręcamy na rozwidleniu ścieżek w lewo. Leśną ścieżką równoległą do ulicy Kusocińskiego dojeżdżamy do drogi szybkiego ruchu A1. Prowadząc rowery przechodzimy ją na przejściu dla pieszych na światłach i ruszamy ulicą Kusocińskiego w kierunku Antoniowa. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w ulicę Spacerową. Dojeżdżamy nią do dzielnicy Piekło, gdzie ulica Kusocińskiego przechodzi w Jasną. Przejeżdżamy tory kolejowe i po lewej stronie mijamy zakłady "Cutiron", specjalizujące się m.in. w złomowaniu sprzętu wojskowego wycofanego z użytku. Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo i dojeżdżamy do Jeziora Pogoria III.

    Skręcamy w prawo w żwirową alejkę wiodącą wokół jeziora. Droga ta oznaczona jest zielonym szlakiem turystycznym. Dojeżdżamy do mostka, za którym skręcamy na ścieżkę biegnącą wzdłuż strumyka wypływającego z Pogorii. Ze ścieżki skręcamy na prawo i przejeżdżamy przez przejazd kolejowy. Za przejazdem skręcamy na prawo na ścieżkę prowadzącą do Parku Zielona. W parku kierujemy się na prawo do (2) kawiarni przy ulicy Letniej (mapa nr 2). Przecinamy ulicę Letnią i ścieżką, lewym brzegiem Czarnej Przemszy jedziemy w kierunku jej biegu. Przecinamy ulicę Robotniczą i nadal jedziemy ścieżką prowadzącą wałem przeciwpowodziowym lewym brzegiem Przemszy.

Po dojechaniu do drugiego mostu przechodzimy nim na prawy brzeg rzeki nadal jedziemy ścieżką wzdłuż jej koryta. Na rozwidleniu ścieżek zjeżdżamy z wału przeciwpowodziowego jedziemy wzdłuż niego. Dojeżdżamy do Będzina. Kierujemy się na lewo, przez most na Przemszy na (3) zamek. Z zamku jedziemy na Górę Zamkową, na stokach której znajduje się stary żydowski cmentarz. Schodzimy z Góry Zamkowej i ulicą Podzamcze wracamy do mostu na Przemszy. Wracamy do Dąbrowy tą samą trasą. Po dojechaniu do Parku Zielona skręcamy w ulicę Letnią. Jedziemy nią aż do zbiornika Kuźnica Warężyńska - Pogorii IV. Wjeżdżamy na lewo, na asfaltową ścieżkę prowadzącą wzdłuż brzegu jeziora.

Jedziemy nią aż do miejsca, gdzie Czarna Przemsza wpada do Pogorii IV.Asfaltowa ścieżka przechodzi tam w gruntową drogę. Drogą tą jedziemy do końca i zakręcamy w lewo na asfaltową ulicę Kryniczną. Na skrzyżowaniu skręcamy na prawo w ulicę Podbagienko, którą dojeżdzamy do końca. Przed potokiem Trzebyczka skręcamy w lewo i leśną ścieżką dojeżdżamy do Antoniowa. Skręcamy w prawo i asfaltową drogą jedziemy do skrzyżowania z ulicą Kusocińskiego. Po skręceniu w lewo dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą szybkiego ruchu A1, gdzie znajduje się przejście dla pieszych. Nadal jadąc ulicą Kusocińskiego dojeżdżamy do alei Zwycięstwa, skręcamy w lewo i obok Gimnazjum nr 9 (1) kończymy wycieczkę.