Trasy rowerowe w Dąbrowie Górniczej i okolicy

Trasa nr 3 Na zamek Bonerów 2

Długość: 70 km
trudna
Przebieg trasy: Gimnazjum nr 9 - Centuria
Region:
śląskie

Gimnazjum nr 9 - ul. Sikorki - ul. Halerczyków - Kapliczka w Tucznawie - ul. Idzikowskiego - Łęka - Niegowonice - Grabowa - Centuria


Ciekawe miejsca na trasie wycieczki:
- kapliczka w Tucznawie;
- lasy w okolicach Centurii;
- zamek Ogrodzieniec.

Trasa trudna. Długość trasy: około 70 km. Drogi asfaltowe, polne i leśne dukty.

Trasa nr 3 to wycieczka dla doświadczonych rowerzystów. Na długiej, 70 - kilometrowej trasie, trzeba się wykazać sporą kondycją.

Wycieczkę zaczynamy obok budynku Gimnazjum nr 9 w Dąbrowie Górniczej i ruszamy ulicą Oświecenia w stronę Sikorki. Skręcamy w lewo w ulicę Hallerczyków, którą jedziemy aż do Sikorki. Na skrzyżowaniu jedziemy prosto drogą polną równoległą do torów kolejowych. Po przejechaniu około 1 kilometra skręcamy w prawo na drogę asfaltową prowadzącą pod torami.

Po prawej stronie mijamy zabytkową kapliczkę w Tucznawie.  Przechodzimy przez przejście dla pieszych i ruszamy pod górkę ulicą Idzikowskiego. Na skrzyżowaniu skręcamy na prawo w ulicę Dąbrowszczaków. Ulicą tą dojeżdżamy do Łęki. Na skrzyżowaniu w Łęce skręcamy w lewo w ulicę Przelotową. Po lewej stronie mijamy obelisk upamiętniający pochodzącego z Łęki poetę Teofila Różyckiego i kościół. Zjeżdżamy w dół w kierunku Łośnia. Na skrzyżowaniu z ulicą Laskową skręcamy w lewo i jedziemy nią około 6 kilometrów do Niegowonic.

W Niegowonicach skręcamy w prawo na drogę prowadzącą do Grabowej. Po dojechaniu do Grabowej, skręcamy w lewo na drogę prowadzącą pod górę. Na szczycie wzgórza kończy się droga asfaltowa, a my jedziemy drogą polną w kierunku lasu. Tam, skręcając w prawo, wjeżdżamy na żółty szlak turystyczny. Jadąc zgodnie z oznaczeniami szlaku, dojeżdżamy do Centurii i skręcamy na w prawo na drogę asfaltową. Mijamy po drodze ośrodki wypoczynkowe, a następnie przed kapliczką skręcamy w lewo na piaszczystą leśną ścieżkę. Po kilkudziesięciu metrach znów wjeżdżamy na żółty szlak turystyczny.