Trasy rowerowe w Dąbrowie Górniczej i okolicy

Trasa nr 5 Ząbkowice - Sławków - Strzemieszyce

Długość: 32 km
średnia
Przebieg trasy: Ząbkowice - Sławków - Strzemieszyce
Region:
śląskie

Gimnazjum nr 9 - Sikorki - kapliczka w Tucznawie - Łęka - Sławków - Strzemieszyce - Łosnia - Ząbkowice


Ciekawe miejsca na trasie wycieczki:
- kapliczka w Tucznawie;
- Sławków;
- wywierzyska w Strzemieszycach,
- Łosień.

Trasa średniej trudności. Długość trasy: około 30 km
Drogi asfaltowe, niewielkie odcinki dróg polnych i leśnych.

Wycieczkę zaczynamy obok budynku Gimnazjum nr 9 w Dąbrowie Górniczej i ruszamy ulicą Oświecenia w stronę Sikorki. Skręcamy w lewo w ulicę Hallerczyków, którą jedziemy aż do Sikorki. Na skrzyżowaniu jedziemy prosto drogą polną, równoległą do torów kolejowych. Po przejechaniu około 1 kilometra skręcamy w prawo na drogę asfaltową prowadzącą pod torami.

Po prawej stronie mijamy zabytkową kapliczkę w Tucznawie. Przechodzimy przez przejście dla pieszych i ruszamy pod górkę ulicą Idzikowskiego. Na skrzyżowaniu skręcamy na prawo w ulicę Dąbrowszczaków. Ulicą tą dojeżdżamy do Łęki.
Na skrzyżowaniu w Łęce skręcamy w lewo w ulicę Przelotową. Po lewej stronie mijamy obelisk upamiętniający pochodzącego z Łęki poetę Teofila Różyckiego i kościół. Zjeżdżamy w dół w kierunku Łośnia. Na skrzyżowaniu z ulicą Laskową jedziemy prosto i kierujemy się ulicą Białej Przemszy do Okradzionowa. Po minięciu wiaduktu zjeżdżamy na polną drogę wiodącą wzdłuż torów kolejowych. Po przejechaniu około 2 kilometrów, skręcamy na lewo w ulicę Ziołową. Koło szkoły w Okradzionowie skręcamy na prawo i jedziemy do Sławkowa.

Ze Sławkowa wyjeżdżamy ulicami Piłsudskiego i Wrocławską. Kierujemy się w stronę Strzemieszyc polną drogą prowadzącą wzdłuż drogi szybkiego ruchu 94 Dąbrowa Górnicza - Olkusz. Koło stacji benzynowej zjeżdżamy na asfaltową ulicę Strzemieszycką. Po prawej stronie mijamy wywierzyska. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku Strzemieszyc Małych i Kazdębia. Jedziemy tą drogą około 4 kilometrów do Łośnia. Skręcamy w prawo, mijamy szkołę i kościół w Łośniu i skręcamy w lewo na ulicę Ząbkowicką. Jadąc nią dojeżdżamy do Ząbkowic.