Trasy rowerowe w Dąbrowie Górniczej i okolicy

Trasa nr 6 Wokół Pogorii

Długość: 25 km
łatwa
Przebieg trasy: Gimnazjum nr 9 - Gimnazjum nr 9
Region:
śląskie

Gimnazjum nr 9 - Pogoria I - Pogoria II - Pogoria III - Pogoria IV - Gimnazjum nr 9


Ciekawe miejsca na trasie wycieczki: dąbrowskie jeziora:
- Pogoria I,
- Pogoria II,
- Pogoria III,
- Pogoria IV (w trakcie zalewania).

Trasa łatwa. Długość trasy: około 25 km
Ścieżki rowerowe szutrowe i asfaltowe, piaszczyste ścieżki leśne, krótkie odcinki błotniste.

Wycieczkę rozpoczynamy przy budynku Gimnazjum nr 9 w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach. Spod szkoły ruszamy ulicą Łąkową i po około 100 metrach asfaltowej drogi skręcamy na rozwidleniu ścieżek w lewo. Leśną ścieżką równoległą do ulicy Kusocińskiego dojeżdżamy do drogi szybkiego ruchu A1. Przechodzimy ją na światłach i ruszamy ulicą Kusocińskiego w kierunku Antoniowa. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ulicę Konstytucji i zjeżdżamy prosto na polną dróżkę prowadzącą do lasu.

Na skrzyżowaniu leśnych ścieżek skręcamy na prawo i po przejechaniu około 200 metrów skręcamy w lewo. Jedziemy leśną ścieżką aż do końca lasu. Przecinamy polną drogę wzdłuż linii kolejowej i przekraczamy tory. Skręcamy w prawo na piaszczystą drogę biegnącą brzegiem Pogorii I. Nadbrzeżną ścieżką jedziemy do skrzyżowania polnych dróg i skręcamy w lewo. Jadąc lasem przejeżdżamy przez błotnisty obszar chronionych młaków nad Pogorią II. Przybrzeżną ścieżką objeżdżamy Pogorię II i skręcamy w prawo na ścieżkę wiodącą do ulicy Zakładowej.

Przecinamy ulicę Zakładową i na lewo wjeżdżamy na szutrową ścieżkę rowerową wokół Pogorii III. Jadąc ścieżką rowerową mijamy po drodze osiedle Łęknice, plażę miejską i przystań żeglarską. Po dojechaniu na Piekło,  skręcamy w ulicę Jasną.


Jedziemy ulicą Jasną i, po przejechaniu przez przejazd kolejowy, skręcamy na lewo na asfaltową ścieżkę rowerową wokół Pogorii IV - Kuźnicy Warężyńskiej. Jedziemy nią aż do miejsca, gdzie Czarna Przemsza wpada do Pogorii IV. Asfaltowa ścieżka przechodzi tam w gruntową drogę. Drogą tą jedziemy do końca i zakręcamy w lewo na asfaltową ulicę Kryniczną. Na skrzyżowaniu skręcamy na prawo w ulicę Podbagienko, którą dojeżdzamy do końca. Przed potokiem Trzebyczka skręcamy w lewo i leśną ścieżką dojeżdżamy do Antoniowa. Skręcamy w prawo i asfaltową drogą jedziemy do skrzyżowania z ulicą Kusocińskiego. Po skręceniu w lewo dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą szybkiego ruchu A1, gdzie znajduje się przejście dla pieszych. Nadal jadąc ulicą Kusocińskiego dojeżdżamy do alei Zwycięstwa, skręcamy w lewo i obok Gimnazjum nr 9 kończymy wycieczkę.