Trasy rowerowe w Krzyżanowicach

Trasa nr 9

Długość: 18.7 km
Przebieg trasy: Bieńkowice - Nowy Dwór (parking)
Region:
śląskie
Oznaczenie trasy rowerowej

Bieńkowice - ścieżka Hroza, ruiny zamku - Tworków - stawy pożwirowe - Krzyżanowice - polder Buków - Roszków - Nowy Dwór (parking)


Trasa nr 9 jest częścią trasy rowerowej doliny Odry: Wrocław - Jastrzębie Zdrój. Prowadzi malowniczymi obszarami polnymi, między stawami pożwirowymi, a także obwałowaniami polderu Buków.

 

Trasa wbiega do gminy Krzyżanowice od strony Raciborza, prowadząc drogą tłuczniową wzdłuż linii kolejowej Racibórz - Chałupki, a następnie drogą do Bieńkowic. Niewątpliwą atrakcją jest przejazd Horzą - starodawną groblą pomiędzy Bieńkowicami a Tworkowem. Stąd jedziemy dalej zabytkową aleją zamkową, położoną w okolicy ruin zamku i kierujemy się do Tworkowa. Przejeżdżając przez Tworków mijamy odnowiony barokowy kościół parafialny pw. Piotra i Pawła oraz pomnik czeskiego oficera poległego w 1945 roku. Dalszy odcinek prowadzi drogą tłuczniową nie opodal linii kolejowej i żwirowisk do stacji kolejowej w Krzyżanowicach, następnie bocznymi drogami i wałem przeciwpowodziowym do Roszkowa. Kolejny odcinek prowadzi drogą nr 45 i asfaltową drogą do Nowego Dworu, tłuczniową drogą do parkingu przy drodze nr 78, którą prowadzą też trasy nr R4 i 24, po czym drogą nr 78 do mostu na Odrze, gdzie opuszcza gminę Krzyżanowice, przechodząc na teren gminy Gorzyce do wsi Olza.