Skip to main content

Trasa na weeekend - I - dla miłosników kolei wąskotorowych i rowerzystów

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Serwis Internetowy UM w Tarnowskich Górach
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Zalew Chechło - Nakło - Zbrosławice - Ośrodek Jeździecki

Rowerem wokół Zalewu Chechło-Nakło – wsiadamy na przystanku kolejki wąskotorowej Lasowice Zalew – dalej kolejką do przystanku Tarnowskie Góry Wąskotorówka – rowerem lub piechotą ulicami: Bytomską, Krakowską, przez Rynek, Górniczą i Legionów – wsiadamy do kolejki na przystanku Tarnowskie Góry Wąskotorówka – wysiadamy na przystanku Repty Kopalnia Zabytkowa - rowerem lub piechotą ulicami: Staffa, Szczęść – Boże, Małą, wzdłuż szlaku kolejki wąskotorowej (po drodze: „Wielki Kanion” Tarnogórski, Rezerwat Blachówka, Dolomity Sportowa Dolina, Rezerwat Segiet), dalej ulicami: Myśliwską, Skowronków, Niemcewicza, Jaworową, Waliski, Repecką – Szlakiem Husarii Polskiej - Obwodnicą – ulicami: Łanową, Niedziałkowskiego, Pyskowicką, Śniadeckiego – przez Park Repecki – Szlakiem Powstańców Śląskich, dalej wzdłuż rzeki Dramy kierując się na Zbrosławice.

1. Zalew Chechło - Nakło
Dawne wyrobisko żwiru zamienione w 1973 roku na 66 hektarowe, bezodpływowe jezioro o pojemności 1,5 mln m3. Ubytki wody spowodowane parowaniem poza deszczami są uzupełniane przez cztery podziemne źródła. Jezioro pełni jedynie funkcje rekreacyjne; piaszczyste plaże, możliwość kąpieli, bardzo ładne tereny spacerowe po pobliskich lasach, okazja do wędkowania, liczne ośrodki wypoczynkowe czynią to miejsce bardzo atrakcyjnym zarówno dla zwolenników weekendowych wypadów jak i na dłuższy pobyt.

2. Kolejka wąskotorowa
Przez Tarnowskie Góry przebiega się kolej wąskotorowa - najstarsza czynna w Europie, licząca blisko 150 lat. Jej trasą przejechać można - w okresie letnim - od Siemianowic do Miasteczka śląskiego, a jej najciekawszy odcinek obejmuje same miasto Tarnowskie Góry i okolice - rezerwat bukowy Segiet, Zabytkową Kopalnię i Skansen Maszyn Parowych, kąpielisko nad zalewem w Nakle Chechle.

3. Centrum Rynek
Najstarszy fragment płyty Rynku, tzw. "kocie łby" pochodzi z XIX w. i mieści się wokół gwarkowskiej studni. Na Rynku znajdują się m. in. Ratusz w stylu neogotyckim, Kościół Ewangelicko-Augsburski, zabytkowe kamienice podcieniowe z półkolistmi arkadami a także Winiarnia "Sedlaczek" i Muzeum.

4. Kopalnia Zabytkowa Rud Srebronośnych
Znajdująca się na głębokości 40 m, jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna udostępniająca zwiedzanie podziemi po dawnych kopalniach kruszców srebronośnych. Ma ona długość 1700 m, w tym podziemny przepływ łodziami chodnikiem odwadniającym odbywa się na odcinku 270 m. Kopalnia swoim kształtem przypomina trójkąt, którego wierzchołkami są trzy szyby: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże". Przylegają do nie trzy komory mające od 500 do 2000 m2. Przed zjazdem w podziemia zobaczyć można oryginalną wystawę minerałów, narzędzi i urządzeń górniczych, a po wyjeździe Skansen Maszyn Parowych.

5. Skansen Maszyn Parowych
Znajduje się o otoczeniu kopalni i gromadzi przykłady maszyn parowych stosowanych jako napęd w zakładach przemysłowych jak i poczciwe ciuchcie.

6. "Czerwona Skała"
Popłuczkowa hałda dolomitowa w Tarnowskich Górach - Bobrownikach, powstała w wyniku działalności górniczej prowadzonej na tych terenach od XV wieku do początku XIX wieku.

7. "Wielki Kanion " Tarnogórski
Jest położony przy drodze krajowej nr 6, stanowiącej historyczny, międzyregionalny szlak w kierunku Poznania. Rejon złoża leży w zachodniej części niecki tarnogórskiej. Obszar związany z byłą kopalnią stanowi teren górniczy o powierzchni 203,16 ha. Powierzchnia obu powstałych tu wyrobisk wynosi łącznie ok. 45 ha. Głębokość wyrobisk sięga 60 m.

8. Rezerwat Blachówka
W nieczynnym kamieniołomie dolomitu - "Blachówka" - znajduje się stanowisko dokumentacyjne przyrody o powierzchni 6 ha utworzone w 1995 r. Chroni ono w celach dydaktycznych specyficzne formy krajobrazu, ukształtowanego działalnością górnictwa kruszcowego, z typową roślinnością kserotermiczną.

9. Dolomity - Sportowa Dolina
Całoroczne centrum narciarskie powstające w nieczynnym od 30 lat wyrobisku Blachówka, w którym wydobywano dolomit.  Do dyspozycji narciarzy są trzy całoroczne trasy narciarskie o łącznej długości 700 m i różnicy wzniesień 31 m, pokryte tworzywem sztucznym. Gdy temperatura spada o stopień poniżej zera trasy są sztucznie zaśnieżane. Uruchomione są trzy wyciągi orczykowe, a dla najmłodszych park zimowy i karuzela do nauki jazdy na nartach.

10. Rezerwat Segiet
Utworzony w 1953 r. w celu ochrony 24,65 ha lasu bukowego, powstałego w wyniku naturalnego porośnięcia dawnych wyrobisk górniczych. Rezerwat położony jest na zboczu Srebrnej Góry, w obrębie Lasu Segieckiego. Ochroną objęte są trzy typy buczyn w tym 9-cio hektarowy płat na południowym stoku z drzewostanem buczyny storczykowej w wieku 130-150 lat i okazami do 350 lat.

11. Źródełko Młodości w Reptach śląskich

12. Park Wodny
Jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, o powierzchni zabudowy 4006 m2, powierzchni użytkowej 9055 m2 i kubaturze 47 tys m3. Funkcjonują w nim: 25-metrowy basen sportowy z widownią, basen z falą morską, basen rzeka, basen solanka, basen do nauki pływania, kompleks basenów rekreacyjnych z miejscami przeznaczonymi do masażu podwodnego, 3 różnej długości i średnicy zjeżdżalnie wodne oraz sauny, siłownia, gabinety odnowy biologicznej i sale do ćwiczeń muzyczno-ruchowych.

13. Kościółek św. Marcina
Ufundowany został około 1400 r. przez ówczesnych właścicieli tarnowickich dóbr rycerskich, erygowany w 1415 r. Pierwotnie był budowlą gotycką, ale po przebudowach w XVIII w. nabrał cech barokowych. Jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem architektury sakralnej. Wewnątrz świątyni znajduje się jedna z najstarszych kopii obrazu Matki Boskiej Piekarskiej z drugiej połowy XVII w., malowana na desce.

14. Zamek w Starych Tarnowicach
Wybudowany prawdopodobnie na początku XVI w. W latach 1520-1570 był w posiadaniu rodziny Włodyków. Został zniekształcony wskutek licznych przebudów w wiekach XVIII i XIX. Ma kształt czworoboku złożonego z czterech skrzydeł zgrupowanych wokół przypominającego kwadrat dziedzińca, który posiadał krużganki (obecnie zamurowane).

15. Leśniczówka

16. Park Repecki
Kompleks leśny leżący pomiędzy Starymi Tarnowicami a Reptami, wchodzący w skład ustanowionego na tym obszarze zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Cechą charakterystyczną istniejących tam drzewostanów jest ich naturalny charakter, wyróżniający się wielopiętrową i wielogatunkową strukturą. Około 2/3 całego lasu stanowią drzewostany, które przekroczyły 100 lat. Jest to największe na śląsku i jedno z najbardziej interesujących skupień drzew pomnikowych w Polsce. Stwierdzono tam 110 drzew kwalifikujących się do objęcia ochroną jako pomniki przyrody. Na obszarze tym występuje również szereg ptaków lęgowych.

17. i 18. Sztolnia Czarnego Pstrąga (szyb Ewa i szyb Sylwester)
Jest to 600-metrowy fragment najdłuższej tarnogórskiej sztolni odwadniającej "Fryderyk", wydrążonej w latach 1821-1834. Można ją zwiedzać od 1957 r., dzięki staraniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Trasa turystyczna znajduje się pomiędzy szybami "Ewa" i "Sylwester", którymi do sztolni schodzi się po krętych schodach na głębokość 20 lub 30 metrów. Podczas wycieczki. która odbywa się łodziami, podziwiać można uroki podziemnego świata m.in. stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.

19. Dolina Dramy
Koryto rzeki Dramy - drugiej po rzece Stole - wypływającej spod Srebrnej Góry. W Reptach Starych uchodzi do niej woda ze znanego źródła Młodości, natomiast tuż za parkiem Repeckim potok Starotarnowicki oraz graniczny potok Laryszowski. Na terenie zabytkowego kompleksu leśnego W Reptach, dolina Dramy ma charakter swego rodzaju korytarza leśnego, otoczonego głównie gęstymi ścianami starodrzewu bukowego, podłoże stanowią zaś szuwary i roślinność trawiasta. Ten odcinek doliny jest szczególnie malowniczy z uwagi na łagodne meandry rzeki Dramy. Miejscami z Dramą łączą się jej dopływy, m.in. Strumień Czarnego Pstrąga.

20. Zbrosławice - Ośrodek Jeździecki
Przedwojenna miejscowość kuracyjna, położona w dolinie rzeki Dramy. Pomimo iż, położone są w sąsiedztwie wysoko zurbanizowanych i uprzemysłowionych terenów, mają środowisko czyste ekologicznie. Położone pomiędzy Tarnowskimi Górami, Gliwicami i Bytomiem mają dogodne połączenie komunikacyjne z tymi miastami. Na terenie Ośrodka Jeździeckiego znajdują się: 3 kryte ujeżdżalnie, 2 stajnie na około 60 koni, sklep ze sprzętem jeździeckim, noclegi o standardzie turystycznym w domkach fińskich oraz jadłodajnia. Ośrodek Jeździecki oferuje jednodniowe wycieczki szkolne do Ośrodka, naukę jazdy konnej dla dzieci i dorosłych, przejażdżki bryczkami, weekendy w siodle, obozy letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży i wiele innych atrakcji.