Skip to main content

Z Jawornika na WIR. Soszów, Cieślar i do Łabajowa.

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Maciej Łączyński "Rowerem górskim dookoła Wisły", przewodnik
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Stacja PKP Wisła Uzdrowisko do Przystanku PKS Wisła Głębce - centrum miasta

Jest to trasa ciekawa widokowo, lecz trzeba pokonać dużą różnicę wysokości - ok. 500m.


Jazdę rozpoczynamy przy stacji kolejowej Wisła Uzdrowisko. Kierujemy się w dół doliny ulicą Lipową. Z prawej strony mijamy dawny książęcy pałacyk myśliwski przeniesiony tu z Przysłopia pod Baranią Górą, a obecnie siedzibę PTTK i sklepu rowerowego sprzedającego rowery amerykańskiej firmy UNIYEGA. Dalej jedziemy obok dworca autobusowego i zostawiając po lewej kościół parafialny wjeżdżamy pomiędzy domki jednorodzinne stojące z obu stron ulicy. Towarzyszą nam znaki niebieskie pieszego szlaku turystycznego.


Przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i asfaltowa droga prowadzi nas pomiędzy pojedynczymi domami osiedla Zdejszy. Wśród nich stoją zabudowania jednego z najstarszych drewnianych gospodarstw wiślańskich niestety popadłe już w ruinę. Jedziemy dalej wzdłuż stromej skarpy lewego brzegu Wisły skąd widać po przeciwnej stronie stoki Kamiennego, Bukowej i Obory. Lekkim zjazdem dojeżdżamy do drogi wiodącej do doliny Jawornika tuż przy moście na rzece. Skręcamy teraz w lewo i jedziemy w górę doliny główną drogą . Po około 2 km znajdujemy się w "centrum " Jawornika obok szkoły, jedziemy dalej główną drogą wznoszącą się wśród domów coraz stromiej pod górę. Znaki szlaku niebieskiego odchodzą w prawo (podjazd szlakiem może być wariantem tej trasy). Kierujemy się prosto do góry za znakami do wyciągu narciarskiego na Soszów. Wariantem podjazdu może być też krótka wspinaczka czarnym szlakiem turystycznym odchodzącym tu w prawo od głównej drogi na przełęcz Beskidek i łagodny podjazd czerwonym szlakiem na ały Soszów (762 m npm) a potem na Wielki. Podjazd na przełęcz jest krótki, ale bardzo stromy, a kamienista nawierzchnia nie ułatwia zadania.


Po krótkim podjeździe skręcamy w lewo. Mijamy parking i zaczynamy wspinaczkę w kierunku dolnej stacji wyciągu. Podjazd jest dla nas egzaminem kondycyjnym. Przy dolnej stacji wyciągu jest kawiarenka, gdzie możemy się czegoś napić i chwilę odpocząć.


Wspinamy się teraz wyżej szutrową drogą. Po prawej ponad nami domy i łąki, po lewej las i w dole potok. Podjazd staje się łagodniejszy, skręcamy teraz w lewo pod górę przez las i po około stu metrach wydostajemy się na grzbiet, gdzie spotykamy ponownie niebieski szlak. Kierujemy się w prawo, droga wychodzi z lasu, po prawej gospodarstwo, dość łagodnie prowadzi nas w górę przez pola. Przejeżdżamy środkiem następnego gospodarstwa. Teraz pokonujemy bardzo stromy, krótki podjazd i docieramy do lasu. Tu znaki niebieskie skręcają w prawo do schroniska na Soszowie, a my jedziemy za nimi. Droga jest stroma i nierówna, co czyni podjazd uciążliwym. Po około 150 metrach możemy już jechać bez przeszkód. Przecinamy zimową trasę narciarską z Soszowa i po chwili przekraczamy potoczek by po 150 metrach wyjechać na polanę ze stojącym na niej schroniskiem. Warto skorzystać z gościny i odpocząć.


Od schroniska kierujemy się pod górę za znakami czerwonego szlaku idącego granicą państwa. Mijamy parę zabudowań i osiągamy szczyt Wielkiego Soszowa (886 m npm). Jest to dobry punkt widokowy na cały Beskid Śląski od Klimczoka i Skrzycznego po Baranią Górę, a w dole na rozległą dolinę Wisły.


Po krótkim zjeździe droga prowadzi lasem lekko wspinając się na stok Cieślara. Po lewej otwierają się pola i mijamy leżące poniżej domy. Osiągamy wreszcie szczyt - 918 m npm. Widać stąd strome zbocza Stożka i podobnie jak z Soszowa cały Beskid. Czeka nas teraz zjazd do Osiedla Stożek Mały cały czas za znakami czerwonymi szlaku granicznego. W miejscu, gdzie drogi rozwidlają się, jedziemy dalej prosto na niewielkie wzniesienie - to Stożek Mały (843 m npm). Zjeżdżamy na siodło między Małym a Wielkim Stożkiem. Tu odchodzi w lewo w dół droga dojazdowa, Skręcamy w nią i po chwili spotykamy w lesie drogę dojazdową do schroniska na Stożku, którą idą znaki zielone. Jedziemy w lewo w dół. Wyjeżdżamy z lasu na pola i po ostrym, krótkim zjeździe znajdujemy się na dnie doliny Potoku Łabajów obok wyciągu narciarskiego na Kiczory. Stąd jedziemy asfaltową drogą dnem doliny. Po przejechaniu 1,5 km z prawej mijamy skocznię narciarską, a 700 metrów dalej u wylotu doliny przejeżdżamy pod wysokim wiaduktem kolejowym zbudowanym w latach trzydziestych. Po przejechaniu jeszcze ok. 200 m dojeżdżamy do Przystanku PKS Wisła Głębce Szkoła. Stąd do centrum jedziemy główną drogą jeszcze ok. 4 km.