Skip to main content

Szlak rowerowy nr 2

Informacje o trasie
Oznaczenie w terenie kolor szlaku  
Trasa zweryfikowana NIE  
Długość trasy km   
Trasa dla roweru BRAK INFORMACJI  
Poziom trudności trasy BRAK INFORMACJI  
Oficjalny serwis internetowy Miasta Koła
Kup akcesoria rowerowe
Przebieg trasy:

Koło - Koło

Koło - Zawadka - Rzuchów - Majdany - Ladorudzek - Tarnówka - Grzegorzew - Stellotyszki - Powiercie - Zawadka - Koło

Miejscem startu szlaku niebieskiego jest kolska wyspa przy Moście Warszawskim im. gen. E. Taczanowskiego. Przejeżdżamy most. Jadąc ulicą Sienkiewicza po lewej stronie widzimy kościół ewangelicki z XIX w., budynek biblioteki oraz willę Freundenreicha. Skręcamy w prawo w ul. Słowackiego, dojeżdżamy do targowicy i skręcamy w prawo w ul. Żeromskiego.
Uwaga! Ulica Żeromskiego przecina się z obwodnicą miasta Koła. Proszę zachować szczególną ostrożność.
Jedziemy dalej ul. Żeromskiego, przekraczamy granice miasta, po ok. 2 km dojeżdżamy do wsi Zawadka. We wsi do połowy XIX w. działał wielki młyn wodny zasilany nurtem Warty. Obecnie w ruinie.  We wsi Zawadka skręcamy w prawo i jadąc wzdłuż ściany kompleksu leśnego „Zawadka” dojedziemy do mostu na rzece Rgilewce.
Miejsce niezwykle ciekawe, gdyż z prawej strony szlaku płynie rzeka Warta, do której na wysokości wsi wpada Rgilewka a wiosną tworzą się tu liczne rozlewiska.
Po lewej znajduje się kompleks leśny, który malowniczo łączy się z doliną rzeki Warty.
Na moście skręcamy w prawo i jadąc wałem zataczamy łuk w lewo, aby dalej  dojechać do Rzuchowa. Szlak do Rzuchowa biegnie cały czas wałem rzeki Warty. Jest to odcinek bardzo malowniczy, możemy obcować z przyrodą i ją obserwować. W trakcie pokonywania trasy możemy spotkać wiele gatunków ptaków. Zbliżając się do Rzuchowa mijamy po prawej kolejny dopływ Warty - rzekę Ner. We wsi dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą asfaltową.
Jadąc w prawo po kilkudziesięciu metrach dojedziemy do drewnianego mostu na rzece Ner.
Jest to niezwykle malownicza rzeczka, szczególnie na odcinku od Dąbia do wysokości wsi Dobrów, gdzie łączy się z Wartą. Mimo, że nie jest wielką rzeką potrafi być bardzo kapryśna.
 Objawia się to corocznymi powodziami. Woda z rzeki potrafi wylać na setki hektarów łąk, pastwisk i pół. Dzięki temu oczyszcza się dość szybko, gdyż jeszcze do niedawna była mocno zanieczyszczona przez zakłady przemysłowe i aglomerację łódzką.
Na rozlewiskach odpoczywa co roku tysiące ptaków.
My skręcamy w lewo i po przejechaniu ok.1 km skręcamy ponownie w lewo do lasu. Leśnymi drogami dojedziemy do jezdni asfaltowej, skręcamy w prawo i dalej przez kompleks leśny dojedziemy do krzyżówki z drogą wojewódzką „Koło – Łask”. Po lewej stronie w lesie znajduje się miejsce, gdzie w czasie działań wojennych funkcjonował obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem. Znajduje się tu również parking leśny z możliwością postoju i odpoczynku.
Po pokonaniu drogi Koło - Łask - zachowujemy ostrożność! - kierujemy się prosto przez las. Gdy wyjedziemy z lasu po kilkuset metrach dojedziemy do wsi Ladorudzek. Za wsią skręcamy w lewo, mijamy malowniczą rzeczkę Orłówkę. Warto na  chwilę zatrzymać się w tej okolicy. Dolina rzeczki Orłówki otoczona lasami, z licznymi torfowiskami, bagnami i małymi jeziorkami stanowi ostoję dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Jeżeli będziemy się cicho zachowywać to możemy spotkać nawet bociany czarne. Ptaki rzadkie, niezwykle płoche. Niejednokrotnie zalatuje tu z odległych stron na polowanie - orzeł bielik. Warto więc zaopatrzyć się w lornetkę.
Po chwilach obserwacji wsiadamy na rowery i wjeżdżamy do kolejnego kompleksu leśnego.  Po przejechaniu ok. 1 km zostawiamy las za sobą  i kierujemy się w stronę wsi Tarnówka.
We wsi na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy do Grzegorzewa. Po lewej stronie rozciągają się podmokłe tereny doliny Orłówki i Rgilówki.
Pierwsze wzmianki o Grzegorzewie pochodzą z 1236r. W 1356r. posiadał prawa miejskie, lecz w 1870r. je utracił. Obecnie jest to wieś z siedzibą Urzędu Gminy. Jedynym  ciekawszym zabytkiem (większość została zniszczona po pożarach nękających ówczesne miasto) jest kościół drewniany wzniesiony w 1776r.
Z Grzegorzewa kierujemy się na zachód do wsi Stellutyszki. Tu skręcamy w lewo i dojeżdżamy do wsi  Powiercie.
To tu w 1655r. znajdował się obóz, w którym przebywało ok. 34 tyś. żołnierzy szwedzkich, a król Karol Gustaw przyjmował posła Jana Kazimierza.
W Powierciu ponownie przejeżdżamy przez drogę krajową „Koło-Łask” - zachowujemy ostrożność! - i zmierzamy do komleksu leśnego „Zawadka” gdzie znajduje się miejsce postoju.
Ze wsi Zawadka odwrotnie jak przy początkowym opisie szlaku zamykamy pętlę wracając do Koła.
Odcinek szlaku od Koła do Rzuchowa objęty jest specjalną ochroną - sieć NATURA 2000.