Booking.com

Trasy rowerowe w Lesznie

Trasa nr 11 "Wsród leśnej przyrody"

Długość: 17.2 km
Przebieg trasy: Leszno - Tarnowa Łąka
Region:
wielkopolskie
Oznaczenie trasy rowerowej

LESZNO (ZABOROWO) - RYDZYNA - TARNOWA ŁĄKA


Jest to bardzo ciekawa trasa dla osób lubiących ciszę i kochających przyrodę. Naszą wycieczkę rozpoczynamy od zbiornika wodnego w Zaborowie. Przejeżdżamy przez drogę krajową nr 323 z Leszna do Góry i dalej jedziemy ulicą Sosnową i Topolową, w stronę niestrzeżonego przejazdu kolejowego. Musimy tu zwrócić szczególną uwagę podczas przekraczania odcinka kolejowego Leszno - Wrocław. Za przejazdem, ruszamy leśną drogą wzdłuż szlaku.

Znajdujemy się teraz na terenach leśnych Miasta i Gminy Rydzyna. Możemy na chwilę zatrzymać się w lesie, posłuchać śpiewu ptaków, pooddychać świeżym powietrzem, odpocząć zdala od zgiełku miasta. Ruszamy dalej przez las. Jedziemy teraz utwardzonymi ścieżkami leśnymi w kierunku Rydzyny.

Po przekroczeniu jezdni (droga nr 5), wjeżdżamy do miasta. Mijamy starówkę i dojeżdżamy do zabytkowego rynku z ciekawym układem urbanistycznym, który określany jest jako " Perła Baroku ". Możemy trochę "odbić" ze szlaku i zwiedzić wspaniały Zamek Sułkowskich, wraz z parkiem.

W Rydzynie warto również obejrzeć barokowy kościół św. Stanisława, oraz malowniczy ryneczek z ratuszem z 1725 r. Ruszamy dalej z rynku, w kierunku Kłody. Po prawej stronie mijamy dawną kuźnię Sułkowskich, w której obecnie mieści się cukiernia. Na skrzyżowaniu koło stacji paliw skręcamy w prawo. Tutaj ponownie przekraczamy drogę nr 5). Jedziemy teraz przez Kłodę Dużą.

Jedziemy dalej przez las sosnowy, aż do skrzyżowania gdzie skręcamy w prawo kierunku Tarnowej Łąki. Trzymamy się trasy i jedziemy w kierunku Chruściny. Przy odrobinie szczęścia możemy tutaj spotkać Orła Bielika, co świadczy o niezwykłej czystości tych terenów