Booking.com

Trasy rowerowe w Lesznie

Trasa nr 14 "Przez lasy, łąki i pola"

Długość: 13.5 km
Przebieg trasy: Karczma Borowa - Robczysko
Region:
wielkopolskie

KARCZMA BOROWA (POLANA) - DĄBCZE - RYDZYNA - TWORZANKI - ROBCZYSKO


Jest to ciekawa i malownicza, a jednocześnie łatwa trasa, którą rozpoczynamy z polany "Trzech dębów" z Nadleśnictwa Karczma Borowa. Z polany skręcamy w prawo i jedziemy utwardzoną drogą leśną, aż do skrzyżowania z drogą Leszno - Nowa Wieś. Na skrzyżowaniu musimy zachować szczególną ostrożność, ze względu na dużych ruch na tym odcinku trasy. Przekraczamy jezdnię i skręcamy w lewo, a za chwilę skręcamy za zabudowaniami Nowego Świata w prawo.

Mając zabudowania po prawej stronie, jedziemy aż do Dąbcza pięknym duktem leśnym, którego początki sięgają XIII w. Po wjechaniu na jezdnię skręcamy w lewo i jedziemy do wsi Dąbcze. Po prawej stronie widzimy pozostałości, po dawnym wiatraku. Po lewej mijamy kościół parafialny św. Katarzyny z 1666 r. kryty gontem. Zbliżamy się do Rydzyny. Po prawej stronie widzimy wspaniały, zrekonstruowany wiatrak - koźlak, będący najpiękniejszym obiektem tego typu w Polsce. W wiatraku znajduje się obecnie Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa.

Po odpoczynku skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku rynku. Rydzyna jest określana jako miasto zabytków, "Perła Baroku". Zachowano tu największą ilość zabytkowych budynków mieszkalnych w Polsce. Zabytkowy jest również układ urbanistyczny miasteczka. Barokowy Zamek Rydzyński, powstał na fundamentach gotyckich i jest obecnie jedną z największych rezydencji magnackich w Wielkopolsce. Zbudowany został dla Rafała Leszczyńskiego w latach ok. 1685-1695, był rezydencją króla Polski - Stanisława Leszczyńskiego. Z prawej strony mijamy park zamkowy, otoczony fosami, z jednym z największych w Wielkopolsce zbiorowisk bluszczu kwitnącego, podlegającego ścisłej ochronie.

Ruszamy szlakiem w kierunku Tworzanek. Teraz trasa biegnie wzdłuż malowniczych pól i łąk. Jazda tym odcinkiem należy do prawdziwej przyjemności. Z Tworzanek kierujemy się w stronę Robczyska. Tu w parku wiejskim znajduje warte obejrzenia popiersie Andama Mickiewicza. W parku kończymy naszą trasę.