Booking.com

Trasy rowerowe w Lesznie

Trasa nr 5 "Szlakiem królewskiem"

Długość: 19 km
Przebieg trasy: Krzemieniewo - Osieczna
Region:
wielkopolskie
Oznaczenie trasy rowerowej

KRZEMIENIEWO - DROBNIN - GARZYN - GRODZISKO - ŁONIEWO - OSIECZNA


Szlak wiedzie drogami, w części asfaltowymi, urozmaiconymi krajobrazowo. Na trasie znajdują się niewielkie obszary leśne, malownicze widoki i interesujące zabytki. Ruszamy z Krzemieniewa, na skrzyżowaniu skręcając w prawo, w kierunku Drobnina. W Drobninie, po stronie lewej widzimy kościół parafialny z 1936 r., zbudowany w stylu neoromańskim, zaprojektowany przez Józefa Morawskiego. Nad głównym wejściem znajduje się monumentalna figura, przedstawiająca Chrystusa Ukrzyżowanego. Po stronie prawej widzimy dwór klasycystyczny z końca XVIII w. rodziny Ponikiewskich, położony w parku z nieregularną siecią alejek, bogatym drzewostanem i stawami. Jedziemy prosto, mijając z prawej strony zabudowania szkoły, a następnie skręcamy w prawo. Jedziemy pięknie wyłożoną ścieżką do Garzyna.

Skręcamy w lewo na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12. Po prawej stronie mijamy wspaniały pałac z XIX wieku. Po 150 m skręcamy w prawo i znajdujemy się przy kierunkowskazie wyznaczającym szlak. Jadąc naszą trasą z Garzyna, jedziemy polami do Frankowa, gdzie skręcamy w lewo w kierunku Grodziska. Po prawej stronie podziwiając rynnę Jeziora Grodzisko i panoramę Osiecznej, dojeżdżamy do Łoniewa. Tutaj wiódł szlak, którym król Bolesław Chrobry wiózł Ottona III, pokazując mu bogactwo natury, oraz zasobność ludu, zamieszkującego dawniej te ziemie. Do dziś zachowały się przy jeziorze resztki grodziska, w którym podjęto królewskich gości wspaniałą ucztą.

W Łoniewie, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy jezdnią już do Osiecznej. Przed lasem skręcamy w lewo i po stoku moreny czołowej zjeżdżamy w dół. Przy dojeździe do Osiecznej, przy stacji paliw, skręcamy w prawo. W Osiecznej możemy zakończyć trasę na rynku, zwiedzić zabytki miasta (zamek, późnogotycki kościół parafialny, barokowy kościół klasztorny i wiatraki, pochodzące z XVIII w.) lub udać się nad jezioro.