Trasy rowerowe w Przemęcie

Szlak cysterski

Długość: 55 km
Przebieg trasy: Wolsztyn - Przemęt
Region:
wielkopolskie

Wolsztyn-Obra-Kębłowo-Świętno-Mochy-Kaszczor-Wieleń-Osłonin-Olejnica-Radomierz-Błotnica-Przemęt


Trasa rowerowego szlaku cysterskiego po ziemi przemęckiej i wolsztyńskiej prowadzi przez miejscowości, w których znajdują się obiekty pocysterskie. Wyprawę możemy rozpocząć w dowolnym miejscu - w Wolsztynie, Mochach, Kaszczorze, Wieleniu lub Przemęcie. Cała trasa liczy 55 km, dlatego mniej wytrwałym rowerzystom polecamy podzielenie wyprawy na dwa dni, z noclegiem w Wolsztynie lub cysterskim Wieleniu.
Zaczynając wyprawę w  Wolsztynie jedziemy ścieżką rowerową wzdłuż drogi nr 315 do Obry. Tu znajduje się pierwszy na szlaku obiekt pocysterski - kościół pw. św. Jakuba wraz z zabudowaniami poklasztornymi, które warto zwiedzić. Z Obry ruszamy polnymi drogami do Kębłowa, skąd asfaltową drogą jedziemy do Świętna. Kolejnym przystankiem na trasie znajduje się już na ziemi przemęckiej - to pocysterska wieś Mochy. Z Moch  ruszamy w kierunku Kaszczoru, gdzie odwiedzić warto kolejną pocysterską świątynie - kościół pw. św. Wojciecha. Stąd leśnym szlakiem docieramy do pobliskiego Wielenia, gdzie z kolei odwiedzić warto przepięknie położone nad samym jeziorem Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników. To także obiekt zbudowany przez cystersów.
Z Wielenia jadąc asfaltowa droga wzdłuż Jeziora Wieleńskiego i Osłonimskiego docieramy do Olejnicy. Tu możemy wybrać jedną z dwóch proponowanych tras do Przemętu - kontynuować jazdę drogą asfaltową przez Radomierz i Błotnicę lub wybrać podróż drogami leśnymi przez Perkowo. Ta druga opcja pozwala zobaczyć najsłynniejszy rezerwat przyrody Przemęckiego Parku Krajobrazowego - Wyspę Konwaliową, na której rosną różowe konwalie.
W Przemęcie, obiektem, który obowiązkowo trzeba odwie-dzić jest pocysterski kościół pw. św. Jana Chrzciciela wraz z pozo-stałościami po budynkach klasztornych. Warto także zobaczyć dwie inne przemęckie świątynie - pw. św. Andrzeja oraz pw. św. Piotra i Pawła.