Skip to main content

10 najlepszych szlaków rowerowych w Polsce. Wybierz najlepszy dla siebie

Autor: ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wycieczki rowerowe to doskonały pomysł na urlop dla miłośników i miłośniczek aktywnego spędzania czasu. W naszym kraju dostępne są liczne trasy, które pozwolą na wypoczynek w otoczeniu przyrody. Podpowiadamy, jakie są najciekawsze szlaki rowerowe w Polsce.

1. Szlak Dolina Baryczy

Dolnośląski szlak Dolina Baryczy to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią dziką przyrodę. Wzdłuż trasy będziemy mogli podziwiać wyjątkowe obiekty natury, w tym podmokłe łąki, stawy rybne oraz liczne gatunki roślin i zwierząt. Przy licznych stawach możemy skorzystać dodatkowo z czatowni przeznaczonych do obserwacji ptaków. Szlak rozpoczynający się w Odolanowie i kończący się w Wyszanowie liczy ok. 140 km.

2. Szlak z Giżycka do Mikołajek

Planujesz wakacje na Mazurach? Koniecznie wybierz się na wycieczkę jednym z licznych szlaków rowerowych. Trasa z Giżycka do Mikołajek wynosi ok. 30 km i biegnie wzdłuż najpiękniejszych polskich jezior. Podczas wycieczki będziesz mógł_a podziwiać malownicze okolice jeziora Niegocin i Bocznego oraz rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno, które słynie z ogromnej liczby gatunków ptaków.

3. Puszcza Kampinoska

Ciekawym pomysłem dla osób szukających oryginalnych tras rowerowych będzie wycieczka przez Puszczę Kampinoską przy granicy z Białorusią. 42-kilometrowa trasa rozpoczyna się i kończy w Hajnówce. Na szlaku biegnącym przez Topiło będziesz mógł_a podziwiać Puszczę Białowieską, śródleśną osadę drewnianą oraz cerkiew w Orzeszkowie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla mniej zaawansowanych podróżników i podróżniczek

4. Trasa wzdłuż Morza Bałtyckiego

Jesteś miłośnikiem Pomorza? Wybierasz się na wakacje nad morze? Koniecznie zdecyduj się na wycieczkę wzdłuż Bałtyku. Trasa R10 biegnie od Świnoujścia na Hel i liczy łącznie ok. 480 km. Po drodze będziesz miał_a szansę zwiedzić najważniejsze obiekty turystyczne. Szlak biegnie przez ŁebęKołobrzeg oraz Woliński i Słowiński Park Narodowy. Trasa prowadzi przez popularne wśród turystów kurorty wypoczynkowe, dzięki czemu bez problemu znajdziesz nocleg i obiekty gastronomiczne podczas aktywnego zwiedzania.

5. Dolina Bugu

Szlak Dolina Bugu rozciąga się na trasie 90 km, łącząc miejscowości Mielniki i Jabłeczna. Główną atrakcją turystyczną pozostają liczne budowle sakralne. Turyści będą mogli odwiedzić zabytkowe kościoły, cerkwie i synagogi. Podczas wycieczki warto sprawdzić także słynną stadninę koni w Janowie Podlaskim.

6. Szlak wina i miodu w Lubuskim

Na miłośników zwiedzania tematycznego czeka szlak winny prowadzący przez lubuskie winnice i obiekty związane z produkcją miodu. Trasa liczy 30 km. Rozpoczyna się i kończy w Zielonej Górze. Najważniejszą atrakcją na trasie pozostają degustacje regionalnych specjałów oferowane przez lokalnych producentów.

7. Pustynia Błędowska

Jedną z najciekawszych tras rowerowych pozostaje szlak biegnący przez Pustynię Błędowską. 28-kilometrowa trasa rozpoczyna się w miejscowości Chechło, a kończy w punkcie widokowym Czubatka, z którego roztacza się przepiękny widok na największą w Polsce pustynię. Po drodze możesz zwiedzić dodatkowo XVI-wieczny kościół św. Marka.

8. Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd rozpoczyna się w Krakowie i, rymująco, kończy w Częstochowie. Trasa licząca 190 km przeznaczona jest dla średniozaawansowanych rowerzystów i rowerzystek. Jest dość zróżnicowana pod względem infrastruktury oraz warunków drogowych. Wycieczka przypadnie do gustu miłośnikom i miłośniczkom historii oraz przyrody. Podczas zwiedzania będziemy mogli zobaczyć najważniejsze średniowieczne zamki położone w malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.   

9. Garncarski Szlak Rowerowy

Szlak Garncarski to krótka trasa rowerowa dla osób, które szukają pomysłu na jednodniową wycieczkę. Turyści mogą zdecydować się na przebycie krótkiej pętli (13 km) lub długiej pętli (26 km) z Medyni Głogowskiej. Podczas wycieczki będziemy mogli odwiedzić ważne ośrodki tradycyjnego rzemiosła artystycznego.  

10. Przełom Dunajca

Przełom Dunajca uważany jest za jeden z najbardziej malowniczych regionów naszego kraju. Trasa biegnąca ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru pozwala na odkrycie najpiękniejszych okolic Pienińskiego Parku Narodowego.

Jak się przygotować do wycieczki rowerowej?

Wyjazd na urlop wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli planujesz wycieczkę rowerową, koniecznie sprawdź stan techniczny pojazdu oraz dokonaj wszystkich niezbędnych napraw. Zadbaj także o odpowiednie wyposażenie apteczki oraz dopasowanie wygodnych ubrań sportowych. Ważną kwestią pozostaje również krajowe ubezpieczenie turystyczne, które pozwala uniknąć przykrych konsekwencji finansowych nieprzewidzianych wypadków. Ubezpieczenie turystyczne to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa, która pozwoli Ci uniknąć dodatkowego stresu podczas urlopu.