Skip to main content

Na rowerze po nieznanym Bytomiu

Autor: Piotr Burda

Naukowcy od lat spierają się czy żyjemy już w nowej epoce geologicznej, czy nadszedł już czas na antropocen – epokę w której odpowiedzialnym głównych zmian jest człowiek. Choć formalnie nadal żyjemy w okresie czwartorzędu i znajdującej się w nim epoce holocenu to wpływ człowieka na środowisko naturalne w ostatnich wiekach jest tak wielki, że przejście w nową epokę geologiczną jest tylko kwestią ustaleń formalnych.

Śląsk jest najlepszym przykładem wpływu człowieka na środowisko naturalne, jego widoczna i ta ukryta pod ziemią działalność są na Śląsku głównym powodem zmian środowiskowych. Przykład Bytomia jest tu znamienity, przed wiekami lasy i pola otaczały miasto, rewolucja przemysłowa zamieniła je w hałdy, żabie doły i nasypy zajmując tereny pod zabudowania hut, fabryk i kopalń. Dziś w czasach poprzemysłowych natura częściowo odzyskuje zagrabione przez człowieka zasoby, hałdy zarasta zieleń a pofabryczne ziemie zamieniają się w parki.

Pomysł na  wycieczki powstał przed laty, gdy z Adamem zafascynowały nas nasypy kolejowe wąskotorówek i szerokiego toru Głównej Magistrali Piaskowej. Rozpoczęła się eksploracja i inwentaryzacji pozostałości po systemie transportowym o którego znaczeniu dziś zapominamy. Jeżdżąc po nasypach z przedwojennymi mapami odkrywaliśmy historię przemysłu na Śląsku. Czasem z niedowierzaniem, czasem ze zdumieniem zatrzymywaliśmy się w szczerym polu mając przekonanie, że coś tu było… sięgaliśmy wtedy po stare mapy i nagle przed nami stawały dawni nie istniejące huty, kopalnie i mniejsze zupełnie już dziś zapomniane zakłady przemysłowe. Po powrocie do domu zaczynał się drugi etap: szukanie informacji, tak powstała całkiem spora baza informacji o przemysłowym dziedzictwie Bytomia i Śląska. Bardzo ważnym żródłem informacji byli mieszkańcy, podczas rozmów opowoadali i naprowadzali nas na wiele ciekawych historii.

O tym będziemy chcieli opowiedzieć Wam i pokazać podczas dwóch rowerowych wycieczek po nieznanym Bytomiu. Nie chcemy zdradzać szczegółów przebiegu tras, dziś jedynie podamy punkty startu i mety.

Trasa 1 start na Rynku zakończenie na ul. Powstańców

Trasa 2 start przed dworcem PKP, zakończenie Rynek

Wycieczki odbędą się we wrześniu, dokładne terminy podamy w  drugiej połowie sierpnia. (EDIT 2021 10 03: wycieczki przeniesione na  drugą połowę listopada i początek grudnia)

Projekt realizuje Fundacja Alternata i jest współfinansowany ze środków  Gminy Bytom


Autor

Piotr Burda

redaktor naczelny