Nowy quest rowerowy w powiecie świebodzińskim!

Autor: |

Rowerowa przejażdżka po atrakcjach okolicy, ale także i nocna przechadzka w poszukiwaniu mrocznych historii Świebodzina oraz wyprawa samochodowa po fortyfikacjach Umocnionego Łuku Odry i Warty – w powiecie świebodzińskim trwają ostatnie prace nad nowymi trasami turystycznymi.

Nie będą to jednak tradycyjne oznakowane szlaki. Powiat świebodziński stawia na bardziej angażującą formę zwiedzania
– pełen rebusów i zagadek questing. Uroczysta inauguracja czeka nas w listopadzie, a  nowe trasy będą dostępne w specjalnym Paszporcie Questowicza
i w największej bazie questów – www.questing.pl.

Trasa rowerowa pełna zagadek

– Wiemy, że turystyka rowerowa cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza w trudnym okresie pandemii. Dlatego też w naszej ofercie znajdzie się także quest dla rowerzystów, dla których ważne jest nie tylko pokonywanie kolejnych kilometrów, ale też poznanie historii danej okolicy mówi Zbigniew Szumski, starosta świebodziński  – Nie mogę jeszcze zdradzić przebiegu trasy. Zapewniam jednak, że będzie ona idealna na rodzinną przejażdżkę.
Nie zabraknie na niej urokliwych widoków i zabytków ukrytych w okolicznych miejscowościach. Powiem tylko, że na trasie pokonamy między innymi dwa historyczne mosty związane z historią kolejnictwa i odwiedzimy pełen zabytków Niekarzyn.
 

„Jeśli ciemność opanowała już okolice - to znak, że możesz ruszać, jeżeli tylko nie brak Ci odwagi!”

Kolejny quest skierowany jest do dorosłego odbiorcy. Śmiałków zaprosimy na nocny spacer zabytkową starówką w towarzystwie tajemniczej kobiety Narratorka opowie o pożarze miasta z 1522 i słynnych procesach czarownic. To unikalna historia Świebodzina, która w queście staje się pretekstem do poznania najcenniejszych zabytków miasta.

Noc tworzy idealną scenerię do odkrywania historii o mrocznym, często kryminalnym charakterze. Historia czarownic i pożaru doskonale wpisuje się w tę konwencję.

Jeśli się nie boisz, odpowiednio się ubierzesz i zadbasz o oświetlenie roweru - ten quest będzie również dla Ciebie!

Samochodem (lub rowerem) śladami Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

„Chciałbym Ci opowiedzieć wiele historii z powiatem związanych / Przez najstarszych mieszkańców od dawna opowiadanych. / Wszystkich jednak nie zdążę i na jednej się skoncentruję./ Wyjątkowe miejsce ta historia w moim sercu zajmuje.” – mówi narrator trzeciego questu.

Tematem trzeciej opowieści jest historia obszaru obronnego: Frontu Ufortyfikowanego Łuku Odry-Warty. Do dziś zachowało się wiele elementów tego systemu umocnień: bunkry, mosty rolkowe, tama spustowa, miejsca pamięci. To prawdziwa gratka dla poszukiwaczy śladów wojennej historii i miłośników militariów.

Ten quest wiąże się z pokonaniem dużego dystansu. Poruszać się będziemy po drogach publicznych. Spokojnie poradzą sobie z nim rowerzyści zaprawieni w wycieczkach na długich dystansach.

Pierwsze questowanie już w listopadzie!

Zarówno nowe trasy, jak i te funkcjonujące będziemy mieć opisane w jednym Paszporcie Questowicza. Znajdziemy w nim wszystkie questy z miejscami na pieczątki potwierdzającymi przejście danej trasy. Najwytrwalsi Questowicze, którzy zdobędą wszystkie pieczątki, mogą liczyć na atrakcyjne nagrody związane z powiatem świebodzińskim, oraz gadżety podróżnicze.

Wybór redakcji: