Skip to main content

Szklarska Poręba na dwóch kółkach

Autor: www.szklarskaporeba.pl
Schemat tras rowerowych
Schemat tras rowerowych

Każdego, kto zasmakował górskiej turystyki rowerowej, nie trzeba przekonywać o atutach tej formy aktywnego wypoczynku. Przemierzanie górskich szlaków na dwóch kółkach daje możliwość pokonywania większych dystansów niż turystyka piesza, niesie ze sobą poczucie przestrzeni i niezależności, podnosi niejednokrotnie poziom adrenaliny oraz przysparza wiele pozytywnych emocji.

Rozwijając systematycznie ofertę dla cyklistów. Szklarska Poręba pretenduje do miana „Rowerowej Stolicy Polski”.

W 2001 roku został oddany do użytku kompleks pierwszych 12 tras rowerowych wokół Szklarskiej Poręby o łącznej długości 278,3 km. To był początek …

Wychodząc naprzeciw ogromnemu zapotrzebowaniu na tą formę aktywnego wypoczynku, z roku na rok długość tras i ich zasięg się powiększa. Trasy rowerowe biegną po malowniczych drogach Karkonoszy i Gór Izerskich, tylko częściowo poprowadzone są drogami kołowymi, tak aby szybko po opuszczeniu centrum miasta (węzeł tras) przejść w drogi leśne – głównie szutrowe. Wszystkie trasy rowerowe stanowią pętle, które można ze sobą dowolnie łączyć, a każda z nich doprowadzi cię w końcu do miejsca startu. Pokonywanie górskich szlaków na dwóch kółkach przynosi ogromną satysfakcję i niezapomniane przeżycia. Proponujemy zarówno trasy łatwe, dla początkujących rowerzystów górskich, jak też trasy bardzo trudne, podnoszące maksymalnie poziom adrenaliny. Szczególnie piękne ścieżki rowerowe wytyczone zostały w Górach Izerskich. Kiedy pokonując zbocze Czarnej Góry lub Wysokiego Kamienia wjedziesz na wierzchowinę Gór Izerskich, to już cały czas będzie ci towarzyszyć przepiękna panorama równoległego do nich pasma Karkonoszy.

Szklarska Poręba to miasto przyjazne cyklistom. Na jej terenie działają wypożyczalnie rowerów, punkty serwisowe oraz sklepy ze sprzętem i akcesoriami rowerowymi.

Miasto jest doskonałym punktem wypadowym wycieczek szosowych w głąb polskich i czeskich Karkonoszy i Gór Izerskich oraz do atrakcyjnych, turystycznych miejscowości po jednej i drugiej stronie granicy. Trasy rowerowe Szklarskiej Poręby łączą się z trasami rowerowymi okolic Harrachova (CZ) przez turystyczne-górskie przejścia graniczne.

Przez Szklarską Porębę przebiega Euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy „Liczyrzepa” ER-2 biegnący przez całe Sudety – z Zittau do Mieroszowa.

U nas znajdziesz:

• w Górach Izerskich trasy łatwe, małe przewyższenia, wspaniałe panoramy, wielkie przestrzenie
• w Karkonoszach – trasy wymagające dla zaawansowanych, a przy tym zapierające dech w piersiach krajobrazy
• kontakt z naturą – 80% tras przebiega drogami leśnymi, szutrowymi i kamienistymi lub górskimi ścieżkami w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego
• możliwość całodziennych wypraw rowerem lub pieszo, po drodze spotykając gościnne schroniska z górskim jadłem
• noclegi na całorocznych campingach lub w gościnnych prywatnych pensjonatach, kwaterach czy hotelach
• „kwatera dla rowera” – czyli noclegi w obiektach z zamykanym parkingiem na rower
• wypożyczalnie rowerów, punkty serwisowe i sklepy ze sprzętem i akcesoriami rowerowymi]
• największy w Europie Środkowej Festiwal Rowerowy BIKE ACTION – marathon, downhill cup, dirt jump, trial show www.bikeaction.pl

Trasy rowerowe w liczbach

• 19 oznakowanych tras rowerowych
• 450 km to łączna długość ścieżek dla rowerzystów
• 8 km to najdłuższy zjazd na trasie,
• 1150 m n.p.m. to najwyższy punkt na trasie
• 1 do 5 skala trudności tras
• długość tras od 8 do 50 km

Oznakowanie tras rowerowych

Rozglądaj się za znakami malowanymi na drzewach, kamieniach, murach lub tabliczkach wolnostojących. Na białym tle znajdziesz elementy :

• sylwetka rowerzysty
• numer lub numery tras
• strzałki kierunkowe
• logotypy sponsorów
• znaki ostrzegawcze – wykrzyknik (od jednego do trzech) sygnalizują konieczność zachowania szczególnej ostrożności

Elementem oznakowania tras są wolnostojące, wielko formatowe mapy tras rowerowych umieszczone w węzłowych punktach, ułatwiające orientację i poruszanie się w terenie.

Wymagania sprzętowe i zasady korzystania z tras

Większość tras rowerowych w Szklarskiej Porębie prowadzi drogami leśnymi (głównie drogi szutrowe) i kamienistymi, górskimi ścieżkami więc ich pokonywanie wymaga roweru górskiego, którego największym atutem musi być sprawność techniczna (układ napędowy i hamulce!) oraz sprawdzone parametry. Twoje bezpieczeństwo zależy od stanu technicznego twojego sprzętu! Zalecane są kaski, okulary, rękawice, przydatne są ochraniacze, szczególnie na trasach o najwyższym stopniu trudności.

Najważniejsze zasady korzystania z tras rowerowych :

1. poruszanie się po trasach oznakowanych
2. przestrzeganie zakazów ruchu
3. bezwarunkowe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – własnego i innych użytkowników
4. ustępowanie pierwszeństwa turystom pieszym
5. przestrzeganie zasad poszanowania przyrody
6. obiektywna ocena własnych możliwości – sprzętowych i kondycyjnych
7. odpowiedni ubiór i ekwipunek (w tym prowiant)