Skip to main content

Baseny termalne lepsze od kąpieli w mleku

Autor: PR Solution

Niszczycielski żywioł i życiodajny pierwiastek; aqua, water, eau – ile nazw, tyle oblicz tego jednego z najważniejszych elementów ziemskiej natury. Także dla człowieka ma on nieocenione znaczenie – w końcu istota ludzka składa się w ok. 70% z wody.

Nie od dzisiaj wiadomo, że woda może mieć zarówno destrukcyjny, jak i dobroczynny, a nawet leczniczy wpływ na organizm. Od wieków próbowano zbadać i opisać działanie różnego rodzaju wód na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Dzięki takim badaniom odkryto między innymi, że wody głębinowe, zwane także termalnymi, mogą przyczynić się do poprawy wielu aspektów zdrowia i kondycji. Czym są wody termalne i czym różnią się od tych, znajdujących się w jeziorach czy strumykach?

Otóż wody te pochodzą z bardzo głębokich warstw skorupy ziemskiej, często występując w sąsiedztwie wulkanów. Dzięki takiemu umiejscowieniu mają one temperaturę wyższą, niż przeciętne zbiorniki. Waha się ona od 20st Celsjusza, do nawet 60 i więcej. Oprócz podniesionej ciepłoty, wody termalne charakteryzują się także bogatszym składem mineralnym obejmującym szereg pierwiastków niezbędnych do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Z tego względu woda termalna wykorzystywana jest w rozmaitych gałęziach przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego niosąc ulgę w kłopotach skórnych i stanowiąc pomoc w leczeniu schorzeń reumatycznych i mięśniowych. Dermokosmetyki są cenione przez osoby z cerą delikatną i skłonną do alergii, kąpiele w gorących źródłach są natomiast polecane szczególnie cierpiącym na nerwobóle lub urazy stawów.

W Polsce basenów termalnych wciąż jest stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę górzysty charakter południowej części naszego kraju. Największą dla nich konkurencją jest mieszcząca się na Słowacji, zaledwie godzinę za naszą granicą Tatralandia. Położona jest ona w okolicach regionu Liptov, który kryje w sobie bogactwo wód leczniczych pochodzących z morza paleogenicznego. Jego powstanie datowane jest na 40 milionów lat, a woda, która wybija z głębokości ponad 2500 metrów jest zasobna w m.in. wapń, magnez, sód i potas, a także chlorki, bromki oraz wodorowęglany, które korzystnie wpływają na układ kostno – szkieletowy i oddechowy.

Dzięki wykorzystaniu zdrowotnych właściwości wód termalnych także do celów rozrywkowych, tego typu obiekty pozwalają na połączenie aktywnego wypoczynku z kuracją sanatoryjną. Kąpiel w zmineralizowanej wodzie obniży poziom stresu, ustabilizuje tętno oraz pomoże powrócić do zdrowia po operacjach i schorzeniach. Dowiedziono, że regularne kąpiele w basenach termalnych chronić mogą przed dolegliwościami wieku podeszłego: chorobą Parkinsona i Alzheimera. Dodatkowo, korzystanie z term wpływa pozytywnie na stan skóry, redukując cellulit.

Podsumowaniem oraz swoistą rekomendacją dla tego typu wypoczynku niech będzie wypowiedź na forum internetowym jednego z gościa Tatralandii: „Kleopatra, gdyby znała źródła termalne, na pewno nie kąpałaby się w mleku!:)”

www.tatralandia.sk