Skip to main content

Family Bike Park - nowa, letnia atrakcja Zieleńca

Autor: Stacja turystyczna w Zieleńcu
Bike Park Zieleniec (foto: Stacja turystyczna w Zieleńcu)
Bike Park Zieleniec (foto: Stacja turystyczna w Zieleńcu)

Zieleniec, będący częścią uzdrowiska Duszniki-Zdrój, który słynie z przede wszystkim z doskonałych warunków narciarskich zimą, od kilku sezonów konsekwentnie rozwija swoją letnią ofertę dla turystów. W tym roku do licznych atrakcji dołączyła kolejna - rowerowy Family Bike Park.

Położony na zboczach Gór Orlickich Zieleniec to jedno z piękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku. Dzięki unikalnym walorom klimatycznym i wyjątkowemu ukształtowaniu terenu panująca tu atmosfera sprzyja wypoczynkowi i regeneracji organizmu, co docenia coraz większa liczba odwiedzających tę część Sudetów turystów.

Jeszcze przed kilkoma laty Zieleniec swoją popularność zawdzięczał wyłącznie prężnie działającemu i dynamicznie rozwijającemu się ośrodkowi narciarskiemu Zieleniec Ski Arena. Jednak w ostatnim czasie sytuacja pod Orlicą zaczęła się zmieniać - piękne szlaki turystyczne, znakomite trasy rowerowe, powstające w okolicy singel tracki przyciągają pasjonatów pozanarciarskiej aktywności. Niedawno do długiej listy atrakcji dołączyła kolejna - rodziny bike park, czyli specjalnie przystosowane trasy zjazdowe dla fanów górskiej odmiany kolarstwa.

Family Bike Park zlokalizowany jest na stokach ośrodka Gryglówka i Nartoramy. Na całość projektu składać się będą cztery trasy o łącznej długości zjazdowej 9 kilometrów. Obecnie czynne są dwie trasy: łatwa o nazwie Sztos i długości 1,9 km oraz nieco trudniejsza Patataj o długości 1,8 kilometrów. Dwie pozostałe (Zig-Zag oraz Bom-Bel) aktualnie są jeszcze w budowie i znajdą się na stokach Nartoramy, a ich otwarcie jest planowane na II połowę lipca. Będą też dłuższe i wyniosą w sumie 5,3 kilometra. Na górski grzbiet i do początku tras zjazdowych rowerzystów wywozi kolej linowa, natomiast bezpośrednio przy niej dostępna będzie wypożyczalnia rowerów, serwis rowerowy oraz bar z przekąskami – SKI & Bike Bar.

Trasy zostały poprowadzone w taki sposób, aby korzystać mogli z nich zarówno zaawansowani kolarze górscy, jak i przedstawiciele młodszego pokolenia posiadający jednak odpowiedni poziom umiejętności.

„Bike park to kolejny, mocny argument dla turystów i pasjonatów rowerów, aby przyjechać w nasze strony” - mówi Grzegorz Głód, menedżer stacji w Zieleńcu. „Letnia oferta Zieleńca rozwijana jest przez nas z każdym kolejnym sezonem. Warto dodać, że na początku tego roku oddana została do użytku piękna wieża widokowa na Orlicy, z której rozciąga się wyjątkowa panorama, w budowie jest także nowoczesny aparthotel INFINITY Zieleniec ski&spa. Już dziś aktywny wypoczynek możliwy jest u nas przez 365 dni w roku, a każdym kolejnym sezonem atrakcji będzie tylko przybywać.” - dodaje Grzegorz Głód.

Bike Park zgodnie z rozkładem kolei linowych, które są zgodnie z obowiązującym na danym moment rozkładem jazdy. W okresie wakacyjnym można z nich korzystać codziennie w godzinach od 10:00 do 19:00. Bilet jednorazowy kosztuje 25 złotych, ulgowy 20, natomiast koszt dziennego karnetu to 80 złotych (oraz 65 za bilet ulgowy).