Skip to main content

Gotowi na nowy sezon rowerowy? PKL Bike Parks zaprasza na trasy downhillowe!

Autor: mat. prasowe
Enduro na Mosornym Groniu / PKL
Enduro na Mosornym Groniu / PKL

Pora ruszyć w drogę, ponieważ sezon na jednoślady wystartował! Wraz z wiosenną porą w PKL Bike Parks na pasjonatów jazdy downhillowej czeka sporo niespodzianek. Sprawdźcie koniecznie, jakie nowości przygotowane zostały na ten sezon letni. 

Dobrze przygotowane trasy rowerowe o różnym stopniu trudności, pagórki, dropy, zakręty, a do tego wszystkiego odpowiednie flow oraz adrenalina – jednym słowem raj dla miłośników downhillu. Zdecydowanie takie atrakcje czekają na pasjonatów ekstremalnej jazdy rowerowej, którzy odwiedzą ośrodki turystyczne PKL należące do kompleksu PKL Bike Parks.

- Gdy tylko w ośrodkach PKL kończy się sezon narciarski, rozpoczynamy przygotowania ścieżek rowerowych tak, by wraz z nadejściem ciepłych dni zaprosić miłośników dwóch kółek na trasy. Co sezon trasy downhillowe w ośrodkach Grupy PKL urozmaicamy i przebudowujemy, w ten sposób rowerzyści mogą liczyć na nowości. Mamy nadzieję, że tegoroczna oferta będzie dla nich atrakcyjna  – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

PKL Bike Parks wyróżniają dobrze przygotowane trasy downhillowe, o różnym poziomie zaawansowania. Znajdują się one na terenie trzech górskich ośrodków turystycznych Grupy PKL na:

  • Palenicy w Szczawnicy,
  • Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz
  • Mosornym Groniu w Zawoi.

Dodatkowo dwnhillowcy i miłośnicy rowerów, którzy posiadają jedną kartę mogą korzystać z udostępnionych tras rowerowych dostępnych we wszystkich trzech ośrodkach.

Ostre zjazdy i trasy „po zbóju” na Palenicy

W ośrodku PKL na Palenicy sezon rowerowy rusza już od 29 kwietnia! Miłośnicy downhillu skorzystają z udostępnianych dwóch tras Rozbójnika oraz Ciupagi

Te ekstremalne ścieżki rowerowe zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych, są przeznaczone dla średniozaawansowanych, zawansowanych i zawodowych rowerzystów. Wyróżnia je naturalne podłoże, które charakteryzuje się licznymi korzeniami, kamieniami czy skałami, dlatego zwolennicy jednośladów muszą tutaj wykazać się sporą czujnością i koncentracją. 

Trasa Ciupaga mierzy 1150 m i jest bardzo technicznaszybka, posiada liczne uskokiskoczniestrome podjazdy oraz trawersy. Przeznaczona jest dla zaawansowanych i profesjonalnych rowerzystów.

Rozbójnik – to druga z tras zjazdowych w ośrodku PKL Palenica. Jej długość osiąga 1700 m, skorzystają z niej zarówno wprawieni już w bój amatorzy jazdy downhillowej, jak i średniozaawansowani miłośnicy tego sportu. Trasę charakteryzują skoczniebandy oraz trawersy. Zdecydowanie adrenalinę podkręcą na trasie liczne przeszkody czy stoliki. Na górnym odcinku „Rozbójnika” rowerzyści zmierzą się z licznymi bandami oraz skoczniami.

Mosorny Groń – dla każdego coś dobrego!

W ośrodku Grupy PKL na Morosnym Groniu w Zawoi rowerzyści, bez względu na poziom umiejętności jazdy downhillowej, odnajdą trasę odpowiednią dla siebie. Bezpośrednio przy kolei krzesełkowej PKL znajdują się trzy trasy rowerowe o różnym stopniu trudności, od łatwych, średniozaawansowanych aż po trudne.

Najdłuższa w ośrodku jest trasa Freeride, która mierzy 2190 m. Jest ona przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawanasowanych rowerzystów. Charakteryzuje się utwardzoną nawierzchnią, co zdecydowanie sprawia, że jest polecana osobom z dobrymi umiejętnościami jazdy rowerem w górskim terenie. Na trasie znajduje się duża ilość sztucznych muldprofilowanych zakrętówstolikówdrewniane dropy oraz naturalne przeszkody i nierówności, jak chociażby uskokikamieniekorzenie.

Średniozaawansowani oraz zaawansowani rowerzyści mogą wypróbować swoich sił na naturalnej trasie Enduro, która wymaga nie lada umiejętności.

Enduro w ubiegłym sezonie przeszła przebudowę i została udostępniona miłośnikom jednośladów. Dzięki odświeżeniu część trasy zyskała nowy przebiegutworzone zostały na niej dodatkowe bandy, a także przeszkody, jak na przykład dropy. Wybrane fragmenty natomiast prowadzone są naturalną linią bez ingerencji w podłoże. Trasę charakteryzują liczne sekcje korzennekamienieujemne zakręty i uskokiTrasa obecnie mierzy 1900 m, co oznacza, że zyskała dodatkowe 224 m niepowtarzalnych rowerowych emocji.

W ośrodku PKL na Mosornym Groniu miłośnicy jednośladów w tym sezonie skorzystają również z przebudowanej trasy NorthShore o długości 115 m. Trasa przeznaczona jest dla osób o różnym poziomie umiejętności jazdy downhillowej. W całości pokryta jest drewnianą konstrukcją. Warto wspomnieć, że NorthShore na ten sezon rowerowy została udostępniona w nowej odsłonieZmodyfikowany został długi odcinek kładekktóry zastąpiono czterema sekcjami drewnianych elementów o różnym stopniu trudności przejazdu.

Entuzjastom downhillu polecamy również kompleks tras rowerowych Babia Góra Trails, znajdujący się w sąsiedztwie kolei PKL na Mosorny Groń. Kompleks liczy ponad 14,5 km tras typu single track o różnym stopniu trudności – od tras zielonych po czarne – dzięki temu nawet początkujący amatorzy jazdy downhillowej znajdą trasę idealną dla siebie. Aktualnie trwają przygotowania kompleksu do sezonu rowerowego.  

Poczuj „flow” na Górze Żar i skorzystaj z jedynego skillparku w Polsce

Pasjonaci jazdy downhillowej w ośrodku na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim poczują spore emocjeCztery trasy rowerowe znajdują się bezpośrednio przy kolei PKL. Początkujący, średniozaawansowani oraz profesjonalni rowerzyści wypróbują swoich sił na trasie Easy Line o długości 3800 m.

Na Górze Żar miłośnicy jednośladów skorzystają z jedynej w Polsce trasy typu Air Line. Na niej zmierzą się z licznymi ziemnymi bandami oraz drewnianymi konstrukcjami, jak chociażby WallRide’y czy kładki, których długość wynosi nawet 15 metrów. Jazda po tej szybkiej i skocznej trasie z pewnością będzie gwarancją niezapomnianych wrażeń od startu aż do samego końca.

Liczne ziemne wybiciadrewniane proginaturalne przeskoki z kamieni oraz rock gardeny czekają na trasie Flow DownhillTa ścieżka to gratka dla średniozaawansowanych oraz profesjonalnych rowerzystów. Charakteryzują ja niezliczone ilości kamienikorzenizakrętów oraz wszelkiego rodzaju szykan. Trasa jest szybka, płynna a jej długość to 2000 m.

W ośrodku PKL na Górze Żar na zaawansowanych rowerzystów czeka także wymagająca trasa Natural Downhill o długości 1800 m, która posiada step-upkilka dropówgapy oraz objazdy.

Ale to nie koniec niespodzianek! W ośrodku PKL Góra Żar na miłośników downhillowej jazdy rowerowej czeka jedyny w Polsce Skillpark – Żarogang, który został całkowicie odbudowany.  

Spragnieni adrenaliny mogą w skillparku liczyć na liczne muldyliny skoczne oraz wiele przeszkódMiejsce zjazdu na hopki zostało poszerzone i wyrównane. Na nim natomiast powstała stabilna konstrukcja platformy najazdowej i dwóch dropów, prowadzących na dwie linie skoczni.

W Żarogangu rowerzyści skorzystają z uskokówMały ma 40 cm spadu, jest wyposażony w bezpieczny zjazd i powstał z myślą o poczatkujących downhillowcach.  
Średni uskok mierzy około 120 cm spadu i skorzystają z niego średniozaawansowani i zaawansowani rowerzyści.

Hopki, które do tej pory znajdowały się w skillparku, zostały odbudowane zgodnie z najnowszym standardem przeszkód bikeparkowych.  Obecnie są wyższe, a także szersze. Nie wymagają dużej prędkości, a skoki na nich pozwalają poczuć chwile "hand-time'u".

W nowej odsłonie skillparku zawansowani riderzy mogą liczyć na porządne loty z drewnianego wybicia. Konstrukcja drewniana została zbudowana w najwyższym standardzie z ponadnormatywnym użyciem materiałów dla długoletniej funkcjonalności. Barierki natomiast dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa użytkowników wykonane zostały z profili stalowych, spawanych.

Na terenie ośrodka PKL Góra Żar działa również wypożyczalnia sprzętu rowerowegoserwis oraz szkoła, w ramach której pod opieką doświadczonych instruktorów można szkolić swoje umiejętności jazdy rowerowej.

Trasy rowerowe znajdujące się na terenie ośrodków turystycznych PKL, wchodzą w skład kompleksu PKL Bike Parks i dostępne są dla miłośników jednośladów w ramach jednej karty.

Jak widać, na trasach w PKL Bike Parks, dla miłośników downhillu szykuje się sporo nowości! Ale pasjonatom dwóch kółek oprócz ekstremalnych ścieżek, polecamy także udział w zawodach Local Series of Downhill 2024, które odbędą się: 25-26.05.2024 na Palenicy31.08-1.09.2023 Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz 14-15.09.2024 na Mosornym Groniu w Zawoi

Warto śledzić  stronę www.rowery.pkl.pl, na której znajduje się więcej informacji o trasach i sezonie rowerowym. Kartę zakupić można w sklepie internetowym www.pkl.pl.